Ήττα για τον Αρκαδικό στο Λαύριο…και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!

Ο Αρκαδικός ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση, είχε τρομερή ευστοχία στα τρίποντα, με το 5/6 να μαρτυρά τα πάντα. Η ομάδα μας είχε και καλές άμυνες, οι οποίες βοηθούσαν στην διατήρηση του προβαδίσματος καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 21-21.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε την ίδια εξέλιξη με το πρώτο. Η ομάδα μας παρουσίασε πρόβλημα στο σκοράρισμα, αδυνατούσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι, την στιγμή που το Λαύριο πίεσε και έφτασε στην ολική ανατροπή του σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 40-31 υπέρ του Λαυρίου.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα μας. Η επιθετική δυστοκία συνεχίστηκε σε συνδυασμό με μεγάλα σουτ που έβαλε το Λαύριο και αύξησε την διαφορά μέχρι και στο +18 (56-38), για να «κόψει» τα πόδια των παικτών μας. Η διαφορά έκλεισε στο 56-40 για την τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας το πάλεψε, προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, να μαζέψει τη διαφορά και αν μπορούσε να κρατήσει το +8 του πρώτου γύρου. Με άμυνες καλές, σωστές επιλογές στην επίθεση, η διαφορά μαζεύτηκε, έπεσε στους 12 και ο Αρκαδικός μας ήταν μέσα στο παιχνίδι της διαφοράς. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε και η ήττα ήρθε με σκορ 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-31, 56-40, 79-67

Λαύριο (Χρήστος Σερελής): Γιανγκ 3, Κρουμπαλί 27, Τσίρος, Κέσελ 8, Σακελλαρίου 3, Νίξον 15, Περάκης 5, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπιρούτα 3, Μπολντς 13.

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Καμ 5., Καββαδάς 8, Βαν Όστρουμ 9, Κοψαύτης, Στεφανίδης 1, Τζόουνς Τρ., Νούτινεν 15, Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης, Λι 11, Λίτζιον 14.

arcadikosbc.gr

Πώς είδε τον αγώνα ο Φώτης Αλεξόπουλος:

Ήττα 79-67 στο Λαύριο που ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες σωτηρίας για τον Αρκαδικό

Συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο στην Basket League η αγωνιστική δράση με την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού να παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά προκειμένου να παραμείνει «ζωντανή» στη διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία. Η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να διεκδικήσει τη νίκη μέσα σε μια έδρα στην οποία στις τελευταίες πέντε επίσημες αναμετρήσεις έχει πολύ δυσμενή παράδοση με 0/5 νίκες. Αν και οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρηση, στη συνέχεια πληρώνοντας λάθη, αστοχία και έλλειψη συγκέντρωσης και «καθαρού» μυαλού έχασαν την επαφή με το σκορ και μοιραία στο τέλος ηττήθηκαν με σκορ 79-67. Εκτός από την ήττα η οποία πλέον φέρνει με το ένα πόδι τους «Αρκάδες» στην Α2, έχασε και τη διαφορά από το πρώτο ματς (+8 πόντοι) και εκείνο το 98-90. Έτσι πλέον η ομάδα της Τρίπολης πρέπει να ψάχνει άλλη ομάδα για να φτάσει στο βαθμολογικό πίνακα.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός αν και ξεκίνησε καλά στηριζόμενος στο περιφερειακό του σουτ και διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, στη συνέχεια πλήρωσαν την αδυναμία τους να ελέγξουν τα αμυντικά ριμπάουντ και να αποφύγουν τα πολλά φάουλ που στην περίπτωση του Καββαδά τον κράτησαν για ένα ολόκληρο ημίχρονο στον πάγκο. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα αποδείχθηκε επηρεασμένη κοντά στο καλάθια, ενώ και η συνολική ευστοχία περιορίστηκε σημαντικά, ενώ παράλληλα και τα λάθη επιδείνωσαν την κατάσταση φέρνοντας το Λαύριο μπροστά στο σκορ με 40-31.

Ο Αρκαδικός στο τρίτο δεκάλεπτο «δεν επέστρεψε ποτέ από τα αποδυτήρια». Φανερή αστοχία και αδυναμία να περάσει η μπάλα κοντά στο καλάθι κράτησαν πολύ χαμηλά στο σκορ τους «Τριπολίτες» που είδαν την αντίπαλη ομάδα να ξεφεύγει ακόμη και με +18 πόντους και την τρίτη περίοδο στο 56-40. Όσο και αν προσπάθησε ο Αρκαδικός στο φινάλε να αντιδράσει δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά ούτε καν κάτω από το -8. Το Λαύριο έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του έφτασε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στη νίκη με 79-67 η οποία κατά πολύ μεγάλο ποσοστό του εξασφαλίζει παραμονή στην Basket League.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Λαυρίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Κορομηλάς, Μητσόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21 (Α’), 40-31 (Β’), 56-40 (Γ’), 79-67 (Δ’).

Γ.Σ.ΛΑΥΡΙΟΥ (Χρήστος Σερελής): Γιάνγκ 3, Κρούμπαλι 27(1), Κέσελ 8(2), Σακελλαρίου 3, Νίξον 15(1), Περράκης 5(1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης, Μπάρλος 2, Μπιρούτα 3, Μπόλντς 13(1).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς Κ. 5(1), Καββαδάς 8, Βαν Όοστρουμ 11, Κοψαύτης, Στεφανίδης 1, Τζόουνς, Νουούτινεν 15(3), Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης 2, Λι 11(2), Λίτζιον 12(2).

Προηγούμενο άρθρο«Ο δικός μας Γαλαξίας»: Διαγωνισμός εκπαιδευτικής ρομποτικής για μαθητές δημοτικού (vid, ph)