Ήττα για τον Αστέρα στη Λάρισα – Σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Α.Ε.Λ. σε εκτός έδρας αγώνα για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στην έδρα της Λάρισας, αλλά ισοφαρίστηκαν με πέναλτι που καταλογίστηκε και προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες. Επιπλέον, στο δεύτερο ημίχρονο δεν δόθηκε παράβαση σε τράβηγμα του Μανιά μέσα στην περιοχή.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Καλτσά, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε σουτ του Μανιά.

Μάλιστα, στο 30′ θα μπορούσε να γίνει το 0-2, αλλά το σουτ του Μανιά έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση καταλογίστηκε το πέναλτι, με το οποίο ο Φατιόν ισοφάρισε σε 1-1. Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πάντως θα μπορούσε να προηγηθεί και πάλι, αλλά ο Καλτσάς στο 43′ στάθηκε άτυχος, αφού το σουτ του κόντραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μόρας με κεφαλιά στο 69′ έκανε το 2-1. Στο 72′ ο διαιτητής δεν είδε την παράβαση στο τράβηγμα του Μανιά μέσα στην περιοχή, σε μια φάση που είχε διάρκεια αλλά τελικά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.