Ήττα για τον Αστέρα στη Θεσσαλονίκη

Τα προβλήματα του αντιπάλου δεν αποδείχτηκαν ευεργετικά για τον Αστέρα Τρίπολης που γνώρισε την ήττα από τον «πληγωμένο», λόγω κορονοϊού, Αρη, στη Θεσσαλονίκη, με 1-0 με αυτογκόλ του Πασαλίδη.

Η εβδομάδα κύλησε με το παιχνίδι Αρης-Αστέρας να βρίσκεται στον «αέρα» καθώς τα θετικά κρούσματα των γηπεδούχων έριχναν την πλάστιγγα υπέρ της αναβολής, όμως η αναμέτρηση έγινε κανονικά και μάλιστα οι απουσίες της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν έπαιξαν, τελικά, κανένα ρόλο στο αποτέλεσμα.

Ο Αστέρας παρουσιάστηκε χωρίς τον Λουίς Φερνάντες, όμως με «γεμάτο» οπλοστάσιο σε μία δύσκολη έδρα που παραδοσιακά αποτελεί εμπόδιο για τους Αρκάδες. Η ομάδα του Ράσταβατς δεν εκμεταλλεύτηκε τα προβλήματα των αντιπάλων, με τον Αρη να αποδεικνύει πως δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν πρώτη φορά στο 15’ όταν έπειτα από συνεργασία του Ματέο Γκαρσία με τον Μαντσίνι, ο Παπαδόπουλος παραχώρησε κόρνερ στο σουτ του δεύτερου. Ο Αστέρας άρχισε από το επόμενο λεπτό να ανεβαίνει, προσπάθησε να γίνει αποτελεσματικός και έφτασε στην καλύτερη του στιγμή στο 25’.  Ο Μουνάφο εκτέλεσε το φάουλ, ο Πασαλίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα, ο Αρης πήρε χώρο στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν άνοιξε το σκορ (Φωτιάς και VAR αρνήθηκαν πέναλτι στον Μπαράλες στο 27′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να προχωρούν σε συνεχείς επιθέσεις, προειδοποίησαν με τον Μάνο και τον Τζέγκο, όμως το γκολ έμελε να έρθει με αυτογκόλ στο 55΄.  Ο Γκάμα μπήκε απ’ τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Πασαλίδης στην προσπάθεια να απομακρύνει, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 του Άρη.

Με την κατοχή στο 60%-40% ο Αρης συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, ο Αστέρας προχώρησε σε πολλές αλλαγές, χωρίς όμως, στο πρακτικό μέρος, να ρισκάρει ιδιαίτερα, μιας και η στιγμή που έψαχναν οι φιλοξενούμενοι ήρθε στο 70’ όταν σε σουτ του Μουνάφο, ο Σιαμπάνης απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια. Στη συνέχεια, οι κιτρινομπλέ πίεσαν, ο Αρης άντεξε, ο Μάνος απειλούσε, το σκορ παρέμενε ρευστό, όμως το πολυπόθητο γκολ για τον Αστέρα δεν ήρθε (πλησίασε ο Μπαράλες στις καθυστερήσεις), με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ευκαιρία για ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του Αρη χάθηκε για τον Αστέρα που παρέμεινε στους 10 βαθμούς.

Συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σούντγκρεν, Ματίγια, Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία, Γκάμα, Μαντσίνι, Μάνος.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα, Τίλικα, Κρέσπι, Μπαράλες.