Ήττα για τον Παναρκαδικό στη Σπάρτη στο ντέρμπι της κορυφής

Το ντέρμπι της αγωνιστικής του τρίτου ομίλου στην Γ’ Εθνική κατηγορία, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής στη Λακωνική πρωτεύουσα, ανάμεσα στην ομάδα της ΑΕ Σπάρτης και του Παναρκαδικού, με τις δύο ομάδες να έχουν στόχο τη νίκη στο περιθώριο των υψηλών βλέψεών τους στο πρωτάθλημα. Όπως ήταν αναμενόμενο τα ποδοσφαιρικά βλέμματα ήταν στραμμένα σ’ αυτό το παιχνίδι και το γήπεδο γεμάτο από περισσότερους από 1200 φιλάθλους (περίπου 150 οι φίλοι του Παναρκαδικού), που παρακολούθησαν από κοντά το μεγάλο ντέρμπι.

Εκ του αποτελέσματος αν και ο Παναρκαδικός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τέλη Σαλαπάτα, δεν πρόλαβε να χαρεί παρά μόνο τρία αγωνιστικά λεπτά, αφού οι «γηπεδούχοι» στο 9’ ισοφάρισαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιέσιτς. Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο από τις δύο πλευρές μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια μοιραζόμενες αυτό το 1-1.

Στην επανάληψη ωστόσο, η ομάδα της Σπάρτης αποδείχθηκε καλύτερη ανεβάζοντας ρυθμούς και απόδοση στον αγωνιστικό χώρο, σε τέτοιο βαθμό, ώστε αρχικά να φτάσει στο 2-1 μετά από γκολ του Αναστασάκου στο 54’ και από εκεί και πέρα να μην επιτρέψει στην ομάδα του κ. Αντωνόπουλου να σκοράρει κάποιο δικό της γκολ. Ο Παναρκαδικός πάλεψε το ματς μέχρι το φινάλε αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει αποτελεσματικά τις φάσεις που δημιούργησε ή δεν είχε την κατάλληλη επιλογή για ένα πολύ καλύτερο τελείωμα κάποιων φάσεων στο ματς.

Έτσι η ομάδα της Σπάρτης με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με το 0-4 στο Άργος από την Καλαμάτα φέρνει τους «Λάκωνες» στην πρώτη θέση του τρίτου ομίλου, ενώ τον Παναρκαδικό στην τέταρτη θέση.

ΓΗΠΕΔΟ: Σπάρτης.

ΘΕΑΤΕΣ: 1000-1200.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Νεοφυτίδης (Κορινθίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Πολυχρόνης Πολυχρονιάδης (Ανατολικής Αττικής), Εμμανουήλ Δουλγεράκης (Ανατολικής Αττικής).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Νικόλαος Χρονόπουλος (Μεσσηνίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 9’ Γιέσιτς, 54’ Αναστασάκος | 6’ Σαλαπάτας Τελ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Μπιτσαξής, 56’ Ηλιόπουλος, 90’+1’ Αναστασάκος | 40’ Σαλαπάτας Τελ., 42’ Χατζόπουλος, 58’ Γεωργακόπουλος.

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ (Αντωνίου): Κραβανίτης, Σιώπης, Παναγιώτου, Σταμογιάννος (31’ λ.τρ. Κατσικάς), Παρασκευαΐδης, Γιέσιτς, Μπιταξής, Οικονομόπουλος, Αναστασάκος, Βιγιαφάνε (36’ λ.τρ. Ηλιόπουλος), Κοιλιάρας (78’ Αναστασόπουλος).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Αντωνόπουλος): Γεωργακόπουλος, Άσεν, Μπούτας (84’ Χρήστου), Καστριτσέας, Κυριακόπουλος, Σταθουλόπουλος (63’ Ζαχαράκης), Αγγελόπουλος, Δήμος (74’ Γαρυφαλλόπουλος), Σαλαπάτας, Καδάς, Κώτσιρας.

Προηγούμενο άρθροΕρωτήσεις οικονομικής φύσης για την “Tripolis-Arcadia 2021” θέτει ο Γ. Σμυρνιώτης
Επόμενο άρθροΚαλλιάνι: Γουρνοψησίματα, μικρασιάτικα και νησιώτικα τραγούδια για τις Απόκριες!