Ήττα για τον Πελασγό στην πρεμιέρα της Α2

Το απόγευμα του Σαββάτου 27 Οκτωρίου είχαμε την πρεμιέρα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών και η αντίστοιχη ομάδα του Πελασγού που εκπροσωπεί την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στις Εθνικές κατηγορίες σε επίπεδο γυναικών, φιλοξενούσε στο πρώτο φετινό ματς πρωταθλήματος τον ιστορικό Παναθηναϊκό.

Αγωνιστική η ομάδα του Παναθηναϊκού σαφώς καλύτερη και εμπειρότερη παρά το χαμηλό μέσο όρο ηλικίας κατάφερε να επικρατήσει εύκολα του αντιπάλου της με σκορ 37-61, έχοντας στο πλευρό της περίπου 150-200 οργανωμένους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν μέχρι τη Μεγαλόπολη. Από την άλλη παρά την ήττα αυτό ήταν ένα ιστορικό ματς για τον Πελασγό, καθώς αποτελεί το παρθενικό ματς του συλλόγου σε επίπεδο Εθνικών κατηγοριών και μόνο ανάλογα αντιμετωπίστηκε από όλα τα μέλη αυτής της ομάδας και του φίλαθλου κοινού της Μεγαλόπολης που γέμισε τις εξέδρες του κλειστού γυμναστηρίου.

Αγωνιστικά η ομάδα του Παναθηναϊκού βασίστηκε στο δυνατό της ξεκίνημα αλλά και στην αδυναμία των «γηπεδούχων» να βρουν ουσιώδεις λύσεις στο σκοράρισμα και δημιούργησε ένα σημαντικό προβάδισμα στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου με 11-22. Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα το ημίχρονο να διαμορφωθεί στο 18-37.

Από εκεί και ύστερα το δεύτερο ημίχρονο βάσει της εικόνας του ματς είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως το ματς, βασιζόμενος στην σταθερά καλή αμυντική λειτουργία του και τελειώνοτας το ματς με μια εύκολη νίκη με σκορ 37-61.

ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ 37-61
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεγαλόπολης | 27/10/2018 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μακρόπουλος, Ασλανίδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22 (Α’), 18-37 (Β’), 26-49 (Γ’), 37-61 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσουλής, Μανιάτη): Μανιάτα, Χρανιώτη 3, Τσουκαλά 8, Θάνου 7(1), Αγγελοπούλου, Λύκου, Ντάρλα, Τσιντώνη 2, Φωτεινάκη 12, Δουκούρη 3(1), Μιχολιά, Καντέλη 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Ακρίβου, Μούλη 9, Κοίλια Π. 6, Μούτσα 2, Καλαμπάκου 19(4), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη 1, Σλούκα 11(2), Σιγάλα 2, Βασιλάκη, Εζέτζα 11, Τριανταφύλλου.