Ήττα για τους Δρομείς Qatar Gas στο Ρέθυμνο

Φωτο: alex*f sport images

Εκτός έδρας αγωνιστική υποχρέωση είχε η γυναικεία ομάδα του Δρομέα Qatar Gas το μεσημέρι της Κυριακής στο Ρέθυμνο απέναντι στην ομάδα του τοπικού Αρκαδίου. Μία αναμέτρηση εξαιρετικά μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, αφού μαζί με το επόμενο εξ’ αναβολής εντός έδρας παιχνίδι την Τετάρτη στην Τρίπολης με τον Άρη Πετρούπολης είναι ουσιαστικά για την ομάδα οι έσχατες προσπάθειες διατήρησης των όποιων ελπίδων για παραμονή στην κατηγορία.

Αγωνιστικά, η ομάδα της Τρίπολης πραγματοποίησε το καλύτερο ξεκίνημα σε παιχνίδι τη φετινή περίοδο, προηγούμενη με σκορ 4-11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, αφού οι «γηπεδούχες» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να χρειαστούν μόλις ένα δεκάλεπτο για να αντιστρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 24-19.

Στην επανάληψη το Αρκάδι πιο διαβασμένο και περισσότερο αποτελεσματικό στην επίθεση έλεγξε το ματς με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ με 41-33. Χωρίς ωστόσο να έχει χαθεί τίποτα στην τελευταία περίοδο η Αρκαδική ομάδα δεν κατάφερε να αλλάξει τα δεδομένα και να μπει στο παιχνίδι. Οι άστοχες επιλογές στην επίθεση και κάποια σημαντικά λάθη, δεν ήταν ικανά να δώσουν το κάτι παραπάνω στην ομάδα του Δρομέα.

Το τελικό 58-43 διατηρεί στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη την Αρκαδική ομάδα και παράλληλα επί της ουσίας «εξανεμίζει» πρακτικά τις όποιες ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.

ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 58-43

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαυρέλης Παπαδόπουλος Χρ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-11 (Α’), 24-19 (Β’), 41-33 (Γ’), 58-43 (Δ’).

ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Πλευράκης): Κουλούρη Μ. 23(2), Ρήγα, Μούκα 4(1), Ζουμπεράκη 15, Κουλούρη Σ. 8, Μιχελιδάκη 4, Καζά 2, Κανδεράκη, Παναγιωτάκη, Φοβάκη 2.

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπαρουξή): Στασινού 6, Ντρέβου 3(1), Μπέκα, Μαρίνου, Μπαρουξή 10, Μοσχοπούλου 19, Κοσκινά, Κωτσιοπούλου 1, Τζανή 4.