Ήττα με κάτω τα χέρια!

Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 2-0. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου παρουσιάστηκε αγνώριστη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και έχασε ένα ματς στο οποίο στην ουσία δεν “μπήκε” ποτέ. Πέκχαρτ και Μάνταλος τα γκολ των νικητών, μία τελική σε όλο το παιχνίδι έκανε ο Αστέρας!

Ο Αστέρας έβγαλε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο χωρίς να κάνει ούτε τελική προσπάθεια. Το 1-0 μετά από τα πρώτα 45 λεπτά, μάλλον ήταν κολακευτικό για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλοου, που παρουσιάστηκε αγνώριστη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.

Η ΑΕΚ είχε ενθουσιασμό από την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και προηγήθηκε στο 24′, με κεφαλιά του Πέκχαρτ. Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να είναι πιο πιεστικοί και θα μπορούσαν να σκοράρουν και σε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Σε δύο περιπτώσεις ο Ντοναρούμα είπε “όχι”, στα σουτ του Γιόχανσον (36′) και Μάνταλου (45′), ενώ ο Χαμντανί στο 38′ έδιωξε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή στο πλασέ του Χριστοδουλόπουλου. Στο ίδιο διάστημα ο Αστέρας αδυνατούσε όχι να απειλήσει, αλλά και να κρατήσει την μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τις δύο ομάδες από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Με την ΑΕΚ να πιέζει, να έχει διάθεση και τελικά να σκοράρει πολύ νωρίς. Στο 47′ με τον Μάνταλο, με σουτ έξω από την περιοχή. Με την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες, το 2-0 έμοιαζε να είναι η τελεία στο παιχνίδι. Κι έτσι ήταν…

Ο Αστέρας δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με μία τελική, στην ευκαιρία του Καλτσά στο 61′, με τον Μπάρκα να αποκρούει. Από εκεί και πέρα τίποτα. Μόνο ο Ντοναρούμα σε δύο περιπτώσεις στο τελευταίο 10λεπτο σταμάτησε το 3-0, σε σουτ και κεφαλιά του Γιόχανσον.

Διάστημα στο οποίο ο Αστέρας αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, λόγω τραυματισμού του Γκοντό (έφυγε με μυϊκό πρόβλημα), τη στιγμή που είχαν ολοκληρωθεί και οι τρεις αλλαγές.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (87′ Βάργκας), Μάνταλος, Ροντρίγκες (65′ Αϊντάρεβιτς), Πέκχαρτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Σελίν, Χαμντανί (71′ Κώτσιρας), Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Φαρίνια, Καλτσάς, Στανισάβλιεβιτς (46′ Τσιλιανίδης), Μανιάς (59′ Γκοντό).