Ήττα και υποβιβασμός για την ΓΕΑ Άμιλλα από τον Πανιώνιο

Στο εξαιρετικά κρίσιμο ματς της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής στην Α2 Εθνική κατηγορία γυναικών το μεσημέρι της Κυριακής (10/04) η ΓΕΑ Άμιλλα και ο Πανιώνιος έπαιζαν την παραμονή τους, καθώς η ομάδα που θα επικρατούσε θα εξασφάλιζε την παρουσία της στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο οποίο όμως η Άμιλλα πλήρωσε την αγωνιστική της συμπεριφορά στην άμυνα, τελικά ήρθε η ήττα με 64-75. Μία ήττα που αποφέρει τον υποβιβασμό της ομάδας της Τρίπολης στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Αγωνιστικά η ΓΕΑ Άμιλλα δεν ξεκίνησε καλά το ματς μένοντας πίσω στο σκορ με 4-14 στα 03’52 της α’ περιόδου για να αντιδράσει και να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-18. Στη β’ περίοδο οι «γηπεδούχες» με προβλήματα στην άμυνα και χαμένη εξ’ ολοκλήρου τη «μάχη» των ριμπάουντ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-37 στα 05’42. Κάποια όμως κρίσιμα καλάθια στο φινάλε του ημιχρόνου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο για το 34-42.

Στο γ’ δεκάλεπτο με καλύτερη αμυντική συμπεριφορά η Άμιλλα επέτρεψε στο ματς (38-42 στα 05’38) και 46-52 στο φινάλε, αλλά το φινάλε δεν ήταν ανάλογο. Τα χαμένα ριμπάουντ και η αποτελεσματικότητα του Πανιωνίου στο σκοράρισμα απέναντι στην άμυνα ζώνης των «γηπεδούχων», διατήρησε μπροστά στο σκορ με διαφορές 3-10 πόντων την «κυανέρυθρη» ομάδα έως το φινάλε και το τελικό 64-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κωστής, Τσουρή.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18 (Α’), 34-42 (Β’), 46-52 (Γ’), 64-75 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Παναγιωτοπούλου, Μανιατά 8(2), Τσουκαλά 12(1), Μίχαλου 13(3), Μάγκλαρη 10(3), Μονογυιού 9(2), Τζανή, Τρυφωνίδη 8, Σιάμπου 4, Παπαζαφειροπούλου, Παπουτσή.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ (Αλέξανδρος Δενδρινός): Κριτσιδήμα 18(3), Πλώτα 16, Μαχλά 2, Παντοπούλου 19(4), Παπάζογλου 8, Καμπισιούλη 2, Καντζιάν 3(1), Παπακωνσταντίνου, Ανδρονικίδου 6(1).

Προηγούμενο άρθροΤζιούμης: Έχουμε πολλά να επωφεληθούμε από τους αγώνες των προγόνων μας, αρκεί να έχουμε ομοψυχία, ενότητα και σθένος να αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις
Επόμενο άρθροΟ Παύλος Ανδριάς στη ΔΡΤ για το βιβλίο του «Το λικέρ των αναμνήσεων» σε εκδόσεις ΙΑΜΒΟΣ (ήχος)