Ήττα με κακό β’ ημίχρονο για την ΑΕΚ Τρίπολης από τον Αχαρναϊκό

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα της Κυριακής 05/01 η ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης υποδέχθηκε στο γήπεδο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του Αχαρναϊκού για την Γ’ Εθνική κατηγορία και την 14η αγωνιστική. Ένα ντέρμπι «ουράς» με στόχο τη νίκη για τις δύο ομάδες, αλλά τον Αχαρναϊκό με ισχυρότερο κίνητρο λόγω της διατήρησης της βαθμολογικής «επαφής» του με τις θέσεις της παραμονής. Ένα ματς στο οποίο πιο ουσιαστικοί οι «φιλοξενούμενοι» επιβλήθηκαν με σκορ 0-2.

Αγωνιστικά η ΑΕΚ Τρίπολης ξεκίνησε δυνατά το ματς με καλύτερη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας που επέτρεπε στους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν αρκετά συχνά έξω από την αντίπαλη περιοχή. Οι «γηπεδούχοι» είχαν κορυφαία στιγμή να προηγηθούν στο σκορ στο 29’ όταν ο Αρδάμης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κολιόπουλος που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι «Αρκάδες» είχαν και άλλες καλές στιγμές στο α’ μέρους αλλά το ημίχρονο διατηρήθηκε στο 0-0.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης αντιστράφηκε. Ο Αχαρναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και καλύτερη απόδοση στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα η αποτελεσματικότητα των επιθέσεων της ομάδας της Αττικής επέφερε τα δύο τέρματα της αναμέτρησης. Στο 60’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσέβας σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 73’ μετά από σουτ του Παπαθανασίου διαμορφώθηκε στο 0-2. Η πτώση της απόδοσης της ΑΕΚ Τρίπολης ήταν κατακόρυφη στο β’ μέρος με συνέπεια να χάσει το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Βαρτσάκης (Λακωνίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Ηλίας Μπεκιάρης (Λακωνίας), Πέτρος Βαχαβιώλος (Λακωνίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Παπανικολάου (Κορινθίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 60’ Τσέβας, 73’ Παπαθανασίου.