Ήττα ο Αρκαδικός στη Σπάρτη

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Συνέχεια είχαμε το Σάββατο 27/10 στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και ο Αρκαδικός στο πρώτο του εκτός έδρας αγώνα, καλούνταν να αντιμετωπίσει στη Σπάρτη την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Μια αναμέτρηση που έβρισκε εξ’ αρχής φαβορί τον Λακωνικό, αλλά αποδείχθηκε στην πράξη αρκετά ανταγωνιστικός ο Αρκαδικός σε βαθμό να διεκδικεί για τρεις περιόδου τη νίκη στα ίσα, ωστόσο η ήττα ήρθε τελικά με σκορ 74-52.

Το ξεκίνημα του ματς βρήκε το Λακωνικό να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και να δημιουργεί μια μικρή διαφορά την οποία διατήρησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-30. Στο γ’ δεκάλεπτο ο Αρκαδικός αντέδρασε, ανεβάζοντας ρυθμούς με αποτέλεσμα να κλείσει το γ’ δεκάλεπτο μόλις ένα πόντο πίσω στο σκορ (51-50). Στο φινάλε όμως οι «φιλοξενούμενοι» είχαν πολύ κακή αντίδραση στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα το επιθετικό μπλακ-άουτ, την «κατάρρευση» στην άμυνα και ένα σε βάρος τους επί μέρους σκορ 23-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Σπάρτης | 27/10/2018 (18:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12 (Α’), 37-30 (Β’), 51-50 (Γ’), 74-52 (Δ’).

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Νικιάς 4, Κωνσταντίνου 4, Κόκκολης 4, Προφύρης 2, Μπεκιάρης 4, Κάτσαρης 6, Κιούρτζογλου 2, Μπάχα 12(1), Αγγουράς 22(3), Λεφακίνης 6(1), Ξανθάκος, Κόρο 8.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Κωστόπουλος 2, Αλεξόπουλος, Παππάς 6(2), Σωτηρόπουλος 10(1), Καψιώτης 3(1), Τσιράκης 11(3), Μικρός 12, Γκέκας 2, Κουτσουμπός 1, Χαραλαμπόπουλος 3(1), Κουλουράς 2.

Προηγούμενο άρθρο“Έφυγε” από τη ζωή ο πρώην Δήμαρχος Μεγαλόπολης Κ. Κακκαβάς – Συλλυπητήρια από το Κίνημα Αλλαγής
Επόμενο άρθροΔείτε live την παρέλαση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στην Τρίπολη!