Ήττα σε “νεκρό” χρόνο για Αστέρα!

Φωτο αρχείου

Ο Αστέρας γνώρισε την ήττα από τον Ατρόμητο, στο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής. Το γκολ του Χατζησαΐα στις καθυστερήσεις έδωσε στην ομάδα του Περιστερίου τη νίκη με 1-0.

Ελιναι χαρακτηριστικό ότι ο Ατρόμητος έχει φέτος αντιμετωπίσει τον Αστέρα τέσσερις φορές, δύο στο πρωτάθλημα και δύο στο Κύπελλο και τον έχει κερδίσει και τις τέσσερις με το ίδιο σκορ, 1-0. Συνολικά μάλιστα, ΄με την περσινή χρονιά, τα 1-0 του Ατρομήτου επί του Αστέρα είναι έξι διαδοχικά.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αν και το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 4′, όταν ο Αθανασιάδης σταμάτησε το τετ α τετ του Βασιλακάκη. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας πήρε τον έλεγχο, αλλά δυσκολευόταν να βγάλει καθαρές φάσεις. Δύο κακά τελειώματα από τον Μανιά, άλλο ένα από τον Τσιλιανίδη και ένα από τον Ιγκλέσιας, στην ουσία δεν απείλησαν τον Γιαννιώτη.

Στο 39′, όμως, τον απείλησε ο Πασαλίδης με κεφαλιά άστοχη, αν και ήταν μόνος και ανενόχλητος στη μικρή περιοχή. Το ημίχρονο τελείωσε με γκολ του Μανιά, που δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής καταλόγισε χέρι στον σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αλήθεια είναι ότι ο Αστέρας δεν ήταν καλός. Ο Ατρόμητος απείλησε με τον Ντιγκινί (κεφαλιά άουτ), με τον Βασιλακάκη (άστοχο σουτ από πλάγια), τον Ντάουντα (η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω) και τελικά σκόραρε με τον Χατζησαΐα στην εκτέλεση κόρνερ του Γιαννούλη.

Η ομάδα της Τρίπολης σε αυτό το διάστημα δεν βρήκε καθαρή ευκαιρία, παρά τις αλλαγές του Σάββα παντελίδη, που έβαλε στο γήπεδο και τον Ζααντί (πρώτη συμμετοχή) και τον Δουβίκα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας: Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Μανιάς (78′ Δουβίκας), Καλτσάς (74′ Κυριακόπουλος), Τσιλιανίδης (61′ Ζααντί)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Σάκιτς (46′ Ντάουντα), Ουάρντα (90’+3′ Καρασαλίδης), Κιβρακίδης, Μπουσουλάτζιτς, Ντιγκινί (58′ Μπρούνο), Μάντσον, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης

Προηγούμενο άρθροΟυσία και νίκη για Παναρκαδικό 2-0 τον Πανηλειακό
Επόμενο άρθροΞέφρενο γλέντι στο Αστρινό Καρναβάλι!