Ήττα στη Λάρισα για τον Αστέρα και τώρα…play-out

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στο φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Super League 1 ο Αστέρας Τρίπολης κλήθηκε να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ στο γήπεδό της, διεκδικώντας τη νίκη που θα εξαντλούσε τις πιθανότητες διεκδίκησης μιας θέσης στην πρώτη 6άδα. Εκ του αποτελέσματος το απόγευμα της Κυριακής ο Αστέρας Τρίπολης αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στη δημιουργία ουσιαστικών στιγμών προς την αντίπαλη εστία και κακός στις επιστροφές του στην άμυνα, με αποτέλεσμα την ήττα από το α’ ημίχρονο με σκορ 3-0.

Οι «γηπεδούχοι» αν και όχι αρκετά καλύτεροι από τον Αστέρα, αποδείχθηκαν εξαιρετικά ουσιαστικοί στις φάσεις που δημιούργησαν. Σε τέσσερις τελικές προσπάθεια οι «βυσσινί» σκόραραν τρία γκολ στο α’ ημίχρονο στηριζόμενοι στην εξαιρετική τους ανάπτυξη σε συνθήκες αντεπίθεσης και πιάνοντας απροετοίμαστους την άμυνα και αντίπαλο τερματοφύλακα του Αστέρα.

Στο 18’ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Σετσέροβιτς και στο 36’ και 44’ αυτές του Ουάρντα ο Μιλοσάβλιεβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ σκοράροντας ισάριθμα γκολ και «σφραγίζοντας» τη νίκη επί του Αστέρα. Στην επανάληψη ο Αστέρας εμφανίστηκε σαφώς καλύτερος αλλά και πάλι δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, με το 3-0 να διατηρείται ως το φινάλε της αναμέτρησης. Ένα αποτέλεσμα που και τυπικά οδηγεί την Αρκαδική ομάδα στη διαδικασία των play-out, μετά και τη νίκη του ΟΦΗ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτριος Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Γεώργιος Χατζηνάκος (Δράμας).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιώτης Τσοπουλίδης (Ξάνθης).
VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας).
AVAR: Νικόλαος Σάββας (Σερρών).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 18’ Μιλοσάβλιεβιτς, 36’ Μιλοσάβλιεβιτς, 44’ Μιλοσάβλιεβιτς.

ΑΣΙΣΤ: 18’ Σετσέροβιτς, 36’ Ουάρντα, 44’ Ουάρντα..

ΔΟΚΑΡΙΑ: 80’ Μόρας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28’ Τόρζε, 41’ Μόρας, 66’ Μούζεκ, 86’ Παπάζογλου, 88’ Μπέρτος | 21’ Πασαλίδης, 84’ Τασουλής.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μούζεκ, Μώρας, Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς (84’ Μπούστος), Γκαζάλ, Σεσέροβιτς, Τόρζε (77’ Σίλβα Σάντος), Μπέρτος, Νούνιντς (69’ λ.τρ. Παπάζογλου), Ουάρντα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Μιχαήλ, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεθ (83’ Τασουλής), Φερνάντεθ Μπόρχα, Βαλιέντε, Ρέγκις (46’΄Φερνάντεθ Λουίς), Ντέλετιτς, Φερνάντεθ Μαρκ (58’ Σίτο), Χαουρέγκι.