Ήττα στην παράταση για τον Αρκαδικό

Σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση στο ΔΑΚ Τρίπολης ο Αρκαδικός ηττήθηκε στην παράταση από ττον Ηρακλή με 83-85 (75-75)

1ο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον coach Δεσποτάκη να ρίχνει ψηλά κορμιά για την ομάδα του στο παρκέ με τους Προδρόμου, Σίνη και Τζουγκαράκη να είναι στην ίδια πεντάδα και τον Αρκαδικό να μπαίνει με πολύ ενέργεια και αποφασιστικότητα σε ένα run αγώνα στα πρώτα λεπτά και από τις δύο ομάδες. Το καθαρό μυαλό και η ευστοχία του ΣΕΦΑ από τα 6, 75 έφεραν ισορροπία με το τέλος της πρώτης περιόδου που βρήκε την ομάδα της Τρίπολης μπροστά με 1 πόντο για το 20-19.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε την εντελώς διαφορετική τροπή από το πρώτο. Ο Αρκαδικός έμεινε για περίπου 4, 30 λεπτά χωρίς σκορ με τον Ηρακλή να το εκμεταλλεύεται μετατρέποντας το 20-19 σε 20-32 τρέχοντας ένα 0-13 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με λύσεις και πάλι από το τρίποντο ο Αρκαδικός πλησίασε στο -5 (30-35) στην συνέχεια με τα επιθετικά λάθη όμως να στοιχίζουν δίνοντας την ευκαιρία στον Γηραιό να βρει πόντους στο transition και να πάει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 10 πόντων για 33-43.

3ο δεκάλεπτο

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός μπήκε στο παρκέ με το μάτι των παιχτών του coach Δεσποτάκη να γυαλίζει. Η άμυνα έδωσε την ώθηση στην επίθεση και με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση ο ΣΕΦΑ έβαλε μπροστά για την ανατροπή. Η ενέργεια από τον των παιχτών και τα μεγάλα τρίποντα βοήθησαν τους κυανόλευκους να τρέξουν ένα 17-4 και να πάρουν το προβάδισμα με 50-47 στο 27’. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ο Αρκαδικός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 57-54 με ένα φοβερό τρίποντο του Πελτιέρ. Ο Αρκαδικός άφησε στους 11 πόντους τον Ηρακλή σε αυτή την περίοδο πετυχαίνοντας 24.

4ο δεκάλεπτο

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Αρκαδικός μπήκε γεμάτος ενέργεια και πάθος και στο 4ο δεκάλεπτο με το πρώτο δίλεπτο να μοιάζει με σίφουνας. Ένα τρίποντο του Μαραγκάκη και ένα καλάθι του Τζουγκαράκη έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον ΣΕΦΑ για το 63-56.

Τα τελευταία λεπτά δραματικά με τον αγώνα να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού.  Ο Ηρακλής με δύο βολές του Γκαγκαλούδη μπήκε μπροστά στο σκορ στο τελευταίο λεπτό με 71-70. 00:49 ο Γιάννης Προδρόμου με ένα μεγάλο τρίποντο κάνει το 73-72 για τον Αρκαδικό με τον Αθανασούλα να απαντά με τρίποντο στα 00:33 για το 75-73 και τον Σάββα Τζουγκαράκη να ισοφαρίζει σε 75-75 00:24 και στην συνέχεια ο ΣΕΦΑ με μια σπουδαία άμυνα να υποχρεώνει τον Ηρακλή σε λάθος (άμυνα του Γαρμπή στον Γκαγκαλούδη) έχοντας την τελευταία κατοχή για επίθεση 23 δευτερολέπτων.

Στην τελευταία επίθεση ο Πελτιέρ πήρε πάνω του την άμυνα έδωσε στον Γαρμπή αλλά το σουτ δύο πόντων που επιχείρησε βρήκε σίδερο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Παράταση

Οι δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης ξεκίνησαν και πάλι με το σκορ να πηγαίνει πόντο, πόντο. Στο τελευταίο 1, 30 έγιναν όλα… Ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο κάνει το 80-83 με τον Πελτιέρ να απαντάει με τρίποντο για το 83-83 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Γκαγκαλούδης στην συνέχεια αστοχεί σε τρίποντο, ο Αρκαδικός παίρνει ριμπαόυντ με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια σε πεντακάθαρο φαόυλ του πάνω στον Πελτιέρ με τον Ηρακλή να κλέβει την μπάλα και να πετυχαίνει καλάθι με τον Αθανασούλα 1, 08 πριν το φινάλε της παράτασης.

Στο τελευταίο σουτ σε επίθεση 1, 8 ο Πελτιέρ  αστόχησε σε τρίποντο με τον Ηρακλή να παίρνει την νίκη με 83-85.

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-43, 57, 54, 75-75, 83-85 (παρ.)

Αρκαδικός: Μπιζούκας, Βλάχος 8 (1), Λυμπερέας, Σίνης 8 (1), Προδρόμου 17 (2), Μαραγκάκης 11 (3), Τζάιδας, Πελτιέρ 15 (3), Γαρμπής 12 (2), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 12 (9 ριμπαόυντ).

Ηρακλής: Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 18 (4), Τότσιος 5 (1), Παπαδιονυσίου 7 (1), Δεληγιώγης, Χαριτόπουλος 19, Γκαγκαλούδης 16 (1), Κακαρούδης, Γεωργάκης 7, Μπουπαλό, Γιαννακίδης 6 (2), Καλαιτζίδης.

Προηγούμενο άρθροΗ κοπή της βασιλόπιτας του ΚΑΠΗ Δ. Τρίπολης – Σημαντικές ανακοινώσεις από τον Δήμαρχο! (vid, ph)