Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αρκαδικό

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

FotisAlex

Δύσκολη αποστολή είχε εξ’ αρχής ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Αρκαδικού φιλοξενούσε τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό φέτος Ηρακλή διεκδικώντας ότι καλύτερο από την αναμέτρηση. Ένα ματς στο οποίο η αναμέτρηση είχε σημαντικές διακυμάνσεις και οι «Αρκάδες» με λίγο μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην αντεπίθεση στο φινάλε θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμη και το ροζ φύλλο αγώνος! Εν τέλει ο Ηρακλής ήταν αυτός που έφτασε στη δεύτερη νίκη του με σκορ 72-77.

Αγωνιστικά οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου ξεκίνησαν ιδιαίτερα νευρικά την αναμέτρηση στην επίθεση, αλλά παρ’ όλα αυτά με τη διάθεσή τους στην άμυνα κατάφεραν να βρίσκονται μέσα στο ματς (17-19 στο πρώτο δεκάλεπτο). Η μεγάλη αστοχία και τα χαμένα ριμπάουντ συνεχίστηκαν στο πρώτο μέρος από τον Αρκαδικό με αποτέλεσμα ο Ηρακλής σταδιακά να πάρει σημαντικό προβάδισμα στην αναμέτρηση με 27-39 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» αύξησαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμα τους κυρίως χάρη στην αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση με αποτέλεσμα το 33-52 στα 06’27 της τρίτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο ο Αρκαδικός αντέδρασε μειώνοντας στο φινάλε της γ’ περιόδου σε 48-61 και κάνοντας ντέρμπι το ματς στη συνέχεια με το 67-70 τρία λεπτά περίπου πριν το φινάλε. Στο τέλος οι «γηπεδούχοι» πάλεψαν για τη νίκη, αλλά κάτι ορισμένα λάθη και κάποια χαμένα ριμπάουντ διαμόρφωσαν το τελικό 72-77. Για μια φορά όμως ο Αρκαδικός είχε πάθος και διάθεση για τη νίκη και αυτό κρατάει εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος Γ., Παπαθανασίου Στ., Καραβίτης Αθ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19 (Α’), 27-39 (Β’), 48-61 (Γ’), 72-77 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7(1), Πίνης 2, Τσακαλέρης 9(1), Κουρέπης 4, Κοψαύτης 16(3), Προδρόμου 11(1), Τζάτζας, Τσέλλος, Ρέντικας 16(2), Γαρμπής 5(1), Σπυριδάκης, Τζουγκαράκης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 18(2), Γιαννακίδης 5(1), Τότσιος 19(2), Ονάσογλου, Μπινιάκου, Χρυσόπουλος 6, Γκαγκαλούδης 8, Κάτσιος, Δέσπος 2, Ρατκάουσκας 15, Χείλαρης 2, Καλαϊτζίδης 2.