Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Δρομείς απέναντι στην Ακράτα

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα της Κυριακής 12/01 για την 11η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και τον 1ο όμιλο ο Σύλλογος Δρομέων υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της Ακράτας στο ντέρμπι των «ουραγών». Μια αναμέτρηση η οποία μετά από μια συναρπαστική εξέλιξη ανέδειξε νικήτρια τη «φιλοξενούμενη» ομάδα με σκορ 74-78. Μια ήττα που ήρθε στις λεπτομέρειες εξαιτίας κυρίως κάποιων λάθος επιλογών στην επίθεση αλλά και κάποιων κρίσιμων χαμένων βολών που θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τις ισορροπίες στο φινάλε.

Αγωνιστικά όλη η διάρκεια της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Οι Δρομείς βρέθηκαν πίσω στην α’ περίοδο με 4-10, αλλά γρήγορα το σκορ ανατράπηκε με 17-13 στο φινάλε του δεκαλέπτου. Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο β’ δεκάλεπτο με εναλλαγή στο προβάδισμα, οι Δρομείς κατάφεραν στη διάρκεια της γ’ περιόδου να ανεβάσουν ρυθμούς και να προηγηθούν με 51-44 στα 04’26. Η συνέχεια είχε λάθος επιλογές για τους «Αρκάδες» που άλλαξαν την «εικόνα» του ματς δίνοντας πρωτοπορία στην Ακράτα με 54-59 στο 08’27 πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η συνέχεια βρήκε τους Δρομείς να προσπαθούν να φέρουν και πάλι στα ίσα το ματς και φυσικά τη διεκδίκηση και πάλι του προβαδίσματος. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τις λεπτές ισορροπίες στο ματς να είναι σημαντικό χαρακτηριστικό του ματς στα τελευταία λεπτά. Στο φινάλε οι Δρομείς πλήρωσαν τα λάθη τους στην επίθεση με αποτέλεσμα το τελικό 74-78 να στερήσει τη νίκη στην ομάδα της Τρίπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γρίβα, Νικολοπούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13 (Α’), 36-35 (Β’), 54-57 (Γ’), 74-78 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 6, Καλούλης 11(3), Παππάς, Νταγιάντης 2, Μικρός 3, Μπαλής 20, Σινανάι 6, Σπυράκος 2, Μπουρής 15(3), Καρλής 2, Αγγουράς 7.

ΑΚΡΑΤΑ Α.Π.Ο. (Σ. Βαρβιτσιώτης, Ζίζυλας): Σαχίτι, Βασιλάτος 3(1), Μουρατίδης 33(5), Κατωπόδης 12, Πολύδερας 3, Κώστα 2, Γιόβας 8, Δόρλας 4, Γιαννούλης 13, Κυρίτσης.

Προηγούμενο άρθροΈκοψε την πρωτοχρονιάτική πίτα του ο ΙΝ Αγίου Τρύφωνος Τρίπολης (video – pics)