Ήττα …στις λεπτομέρειες για τους Δρομείς μετά από δύο παρατάσεις

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Για την 17η αγωνιστικής στη Γ’ Εθνική κατηγορίας το απόγευμα της Κυριακής (03/04) ο Σύλλογος Δρομέων υποδέχθηκε σ’ ένα κρίσιμο ματς την Σφήκα Αμαλιάδας με στόχο τη νίκη που θα διατηρούσε δυναμικά την ομάδα της Τρίπολης το παιχνίδι της σωτηρίας. Το παιχνίδι ήταν κρίσιμο και για τις δύο ομάδες κάτι που αποτυπώθηκε στη δραματική εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πάθος των δύο ομάδων και στο γεγονός ότι νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδας της Αμαλιάδας στη δεύτερη παράταση με σκορ 72-74.

Αγωνιστικά ο Σύλλογος Δρομέων ξεκίνησε ιδανικά το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 26-8 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, ωστόσο η συνέχεια αποδείχθηκε κακή σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα το ημίχρονο ναι διαμορφωθεί στο 33-29. Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι στο παρκέ με καλό ρυθμό γεγονός που τους επέτρεψε να προηγηθούν κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο με το σκορ στο 43-49.

Οι Δρομείς στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβα σε ρυθμούς, κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία της ώστε να επιστρέψει στο ματς για το 54-54. Οι δύο ομάδες σε δύο συναρπαστικά έξτρα πεντάλεπτα πάλεψαν για τη νίκη. Κοντά έφτασε η «φιλοξενούμενη» ομάδα στην α’ παράταση αλλά ένα τρίποντο του Μπαλή στο φινάλε οδήγησε το ματς σε β’ παράταση. Εκεί τελικά οι λεπτομέρειες έκριναν το ματς με τους Δρομείς να χάνουν την αναμέτρηση με 72-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδουλάκης, Χρόνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8 (Α’), 33-29 (Β’), 43-49 (Γ’), 54-54 (Δ’), 66-66 (Π1), 72-74 (Π2).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 3(1), Μαντίκος 18(2), Καλαμπόγιας, Μπαλής 31(3), Σπυράκος, Αγγουράς 6, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 12(2), Καρλής 2.
ΑΣ ΣΦΗΚΑ 2006 ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Βασίλης Νιπεργιάλης): Νοέας 19, Θεοδωρόπουλος 11(3), Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 19(4), Κιουρτζίδης 19, Σαμαράς 3(1), Μπεκρής.

Προηγούμενο άρθροΔημοτικό Συμβούλιο Τρίπολης: “Δεκτά – υπό προϋποθέσεις – τα σκουπίδια της Σπάρτης στην Παλαιόχουνη | Όλα όσα αναφέρονται στην απόφαση
Επόμενο άρθροΈλενα Παπαρίζου – ANTIQUE: Ti ti – Πρώτη μετάδοση