Ήττα στις λεπτομέρειες στο Ψυχικό για τον Αρκαδικό!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES

Ημέρα play-out η σημερινή (Τετάρτη, 16/05) για την Α2 Εθνική και η ομάδα του Αρκαδικού έδινε πολύ κρίσιμο εκτός έδρας αγώνας στην έδρα του Ψυχικού. Μια αναμέτρηση που έβρισκε υπό πίεση και τις δύο ομάδες οι οποίες «πάλευαν» για τη νίκη που θα τους έδινε προβάδισμα στη σωτηρία του στην κατηγορία.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα του Ψυχικού κατάφερε στο τέλος να φτάσει στη νίκη με σκορ 70-62, να κάνει το 2-1 στις νίκες (συμπεριλαμβάνονται και οι νίκες της κανονικής περιόδου) και να χρειάζεται μια νίκη για την παραμονή. Ο Αρκαδικός αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστικός και κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Η νευρικότητα στην επίθεση στο τέλος ήταν σημαντικός παράγοντας για τους «κυανόλευκους» ώστε να χάσουν το ματς.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε ανταγωνιστικό τον ΣΕΦΑ που έμεινε κοντά στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το 16-14 και με ανάλογη εικόνα και στην β’ περίοδο το ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 32-31. Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ξεκίνησε πολύ άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με -16 πόντους (46-33), ωστόσο οι παίκτες του κ. Δεσποτάκη έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να επιστρέψουν για το καλά στο ματς με το 54-51 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά και το 56-55 στα 08’00 πριν το φινάλε. Ο Αρκαδικός άντεξε μέχρι το 60-57 στα 04’00, όπου εκεί η αφλογιστία στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία στο Ψυχικό να φτάσει στη νίκη με 70-62.

ΨΥΧΙΚΟ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 70-62 (2-1)

Διαιτητές: Παναγιώτου-Μαλαμάς-Γερακίνης (Ντάβαρης)

Δεκάλεπτα: 16-14, 32-31, 54-51, 70-62

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 4, Νοέας 15(2), Χουχούμης, Παπαδημητρίου 3, Ντιαλό 2, Παύλος 25(5), Παπαδιονυσίου 6(2), Τσιώκος 11, Αναγνωστάκης 4.

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Βλάχος, Σίνης 5(1), Μούκας 3(1), Προδρόμου 12(1), Μαραγκάκης 9(2), Τζαϊδάς, Πελτιέρ 13(1), Γαρμπής 5, Αποστολίδης 5(1), Τζουγκαράκης 10.

Προηγούμενο άρθρο“Δεν μπορεί να μας φοβίζει το καινούριο” – Μήνυμα Τατούλη για το Συνέδριο του Economist