Ήττα στο φινάλε για την Άμιλλα από τον Αιγέα

Το μεσημέρι της Κυριακής (20/03) η Άμιλλα 2000 φιλοξένησε σ’ ένα πολύ κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης ματς την αντίστοιχη ομάδα του Αιγέα Χίου, με στόχο μόνο τη νίκη η οποία θα διατηρούσε την ομάδα της Τρίπολης «ζωντανή» στη διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία.

Μετά από ένα ακόμη συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 61-62 με λέι-απ στην εκπνοή της αναμέτρησης. Μια ήττα η οποία δυσκολεύει κατά πολύ πλέον την παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Αγωνιστικά η Άμιλλα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με λύσεις στο σκοράρισμα αλλά και καλή άμυνα, είχε το σχεδόν το σταθερό προβάδισμα στο α’ ημίχρονο το οποίος τελικά έκλεισε με το σκορ στο 27-17. Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα της Χίου ανέβασε ρυθμούς και με διαδοχικούς πόντους κατάφερε να επιστρέφει στο παιχνίδι.

Αν και η Άμιλλα άντεξε την πίεση και έκλεισε την γ΄ περίοδο προηγούμενη με σκορ 44-42, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Άμιλλα είχε την ευκαιρία να φτάσει στη νίκη με το 55-52 στα 01’18, αλλά τελικά το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί οι δύο ομάδες και πάλι εναλλάχθηκαν το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο στο φινάλε η Άμιλλα σε λάθος μεταβίβαση, επέτρεψε στον Αιγέα να κλέψει τη μπάλα και να σκοράρει με την Δανδουλά στο φινάλε του παιχνιδιού για το τελικό 61-62 και τη νίκη της ομάδας της Χίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαβέλας, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11 (Α’), 27-17 (Β’), 44-42 (Γ’), 55-55 (Δ’), 61-62 (Π’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη, Μανιατά 8(2), Παναγιωτοπούλου 15(1), Μάγκλαρη 14(4), Τρυφωνίδη 16, Μονογυιού 4, Τζανή 2, Σιάμπου 2, Παπαζαφειροπούλου.
ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ (Κώστας Γιασεμής): Κοτσιά 10(2), Δανδουλά 18(2), Χάλια, Γιαμαλίδου 6, Μπατή 2, Ατσαβέ 5, Κοματσιούλη 21(4).

Προηγούμενο άρθροΚλειστό θα παραμείνει το Δημοτικό Σχολείο Αγίου Πέτρου για την Δευτέρα 21 Μαρτίου
Επόμενο άρθροΣυμβολική φωταγώγηση του Μαλλιαροπούλειου θεάτρου με το λογότυπο της Παγκόσμιας Ημέρας Στοματικής Υγείας (ph)