Ήττα του Νεοχωρίου από τον ΓΣ Μεσσήνης…

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Μπορεί εξ αρχής το έργο του Αθλητικού Ομίλου Νεοχωρίου να ήταν δύσκολο απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Γ.Σ.Μεσσήνης το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, αλλά σε κάθε περίπτωση οι «Αρκάδες» ήθελαν να διεκδικήσουν ότι περισσότερο από αυτό το ματς και φυσικά να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από το κακό ματς της δεύτερης αγωνιστικής στην Μεσσηνιακή πρωτεύουσα. Για ένα ημίχρονο πάντως η ομάδα του Πιτ Τζαβάρα στάθηκε αρκετά καλά και είχε τη δυνατότητα να βρίσκεται μέσα στο σκορ και να διεκδικεί το ματς, παρ’ όλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης ωστόσο τα λάθη στην επίθεση και η καλή επιθετική λειτουργία των «φιλοξενούμενων» επέφεραν ένα σαφές και μη αναστρέψιμο προβάδισμα στο ματς με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδο να αποτελεί ουσιαστικά τυπική διαδικασία.

Αναλυτικότερα το ξεκίνημα στο ματς βρήκε σε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση τον ΓΣ Μεσσήνης με αποτέλεσμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να δίνει προβάδισμα στους «Μεσσήνιους» με σκορ 9-18. Στη συνέχεια η Αρκαδική ομάδα αντέδρασε, πίεσε και δυνάμωσε αμυντικά, βρίσκοντας παράλληλα λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το Νεοχώρι να μειώσει το σκορ και να πλησιάσει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε 26-31.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «ερυθρόλευκους» που με λάθη και άστοχες επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στους παίκτες του κ. Μπακογιάννη να ξεφύγει στο σκορ στην τρίτη περίοδο. Στο φινάλε του παιχνιδιού οι «γηπεδούχοι» προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά αλλά τα εύστοχα περιφερειακά σουτ του ΓΣ Μεσσήνης κρατήσαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γνώριμοι από τα προηγούμενες χρόνια στο τοπικό χώρο Παύλος Νόντας και Κώστας Πολυζωγόπουλος έκαναν αρκετή ζημιά στην Αρκαδική ομάδα αφού από κοινού σημείωσαν 32 πόντους. Για το Νεοχώρι δεν ξεχώρισε κάποιος επιθετικά αλλά ο Πίτ Τζαβάρα είδε αρκετούς παίκτες να σημειώνουν πόντους.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος – Καρνέζης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18 (Α’), 26-31 (Β’), 37-57 (Γ’), 50-74 (Δ’).
ΑΟ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Καρλής, Αλικάκος 3(1), Πυρπάρας 10(1), Φραγγέας, Τσίρμπας, Καλαντζής 6, Τζατζάς 6, Παναγόπουλος 10(2), Αναστασιάδης 4, Σταυρίδης 3(1), Κουτσούγερας 8, Κουτσουμπός.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Σπυρόπουλος, Πολυζωγόπουλος 20(2), Δημόπουλος, Μπακογιάννης 15, Στωϊκίδης, Ηλιόπουλος, Τσιμπούρης 16(4), Παπαδέας 6(1), Αρβανίτης 3, Γεωργακόπουλος, Ξυπόλιτος 2, Νώντας 12.

Προηγούμενο άρθρο3 στα 3 για τους Δρομείς μετά το διπλό στην Κυπαρισσία!