Ήττα του Συλλόγου Δρομέων στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Σ’ ένα ιστορικής σημασίας παιχνίδι για το Σύλλογο Δρομέων καθώς ήταν το πρώτο στην ιστορία του συλλόγου για το ανδρικό τμήμα σε επίπεδο Εθνικών κατηγοριών, οι «Αρκάδες» φιλοξένησαν στην πρεμιέρα της φετινής Γ’ Εθνικής τον ΚΑΟ Κορίνθου. Μια δύσκολη αναμέτρηση στην οποία οι «φιλοξενούμενοι» έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησαν με σκορ 62-82.

Αγωνιστικά αν και η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε καλά, προηγήθηκε με 6-0 και βρήκε επιθετικά λύσεις με αποτέλεσμα να διατηρηθεί μέσα στο ματς με το 19-23 στο φινάλε της α’ περιόδου, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Κόρινθος έχοντας ανεβάσει ρυθμούς και βρίσκοντας περισσότερης λύσεις, με αποτελεσματικότερη αμυντική λειτουργία κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ σε διψήφια νούμερα στη διάρκεια της β’ περιόδου για το προβάδισμα με 32-44 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Δρομείς που άρχισαν πλέον να δείχνουν σημάδια κόπωσης απέναντι σε μια ομάδα πιο δυνατή η διαφορά στο σκορ αυξήθηκε ακόμη περισσότερο και το παιχνίδι πλέον να ελέγχεται από τους «φιλοξενούμενους». Μετά το 47-64 στο φινάλε της γ’ περιόδου πλέον η τελευταίο περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η νίκη είχε κριθεί καταλήγοντας τελικά στα χέρια των «Κορίνθιων» με σκορ 62-82.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελ Ανύ, Μάρκου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23 (Α’), 32-44 (Β’), 47-64 (Γ’), 62-82 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 4, Αγγουράς 7, Καλούλης 9(1), Χρονόπουλος 1, Νταγιάντης 4, Μικρός 1, Σακελλαράκος 3(1), Σινανάι 3(1), Σπυράκος 8(2), Μπαλής 13, Καραγιάννης 4, Καρλής 5.

Κ.Α.Ο. ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Κ. Ρουμελιώτης): Κόης 14(1), Δανίκας 7, Αναγνωστάκης 12(2), Λακόβ 3(1), Τζάιδας 10(1), Περρώτης 15, Μήτσου 3(1), Ντόρμπαρης 5(1), Αδαμόπουλος 13(2).