Ηττήθηκε από το «Φονέα των γιγάντων» ο Παναρκαδικός

Φωτο: alex*f sport images

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση για την ομάδα του Παναρκαδικού στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και του 3ου ομίλου, καθώς το απόγευμα της Κυριακής φιλοξενούνταν από τον ιστορικό Φωστήρα, σ’ ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης παιχνίδι. Οι «πράσινοι» καλούνταν να βρουν το δρόμο προς το θετικό αποτέλεσμα, έτσι ώστε να μην απομακρυνθεί περισσότερο από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου.

Ο Παναρκαδικός αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι παρατασσόταν με αρκετές απουσίες βασικών παικτών. Απόντες από την συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν οι Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Σαλαπάτας Τελ. Και Ραχίμ με αποτέλεσμα η ομάδα να έχει ακόμη πιο δύσκολο έργο για την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν η ομάδα της Τρίπολης δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ιδιαίτερα επικίνδυνη στην επίθεση και σε συνδυασμό με τους «δραστήριους» «γηπεδούχους» και ένα γκολ που σημείωσαν στο 54′ με τον Χαρίτο, ήρθε η ήττα με σκορ 1-0.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν μοιρασμένη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, με τα πρώτα 15 λεπτά να μην επιφυλάσσουν κάτι το αξιόλογο στο ματς. Ο Παναρκαδικός προσπάθησε να επιβάλει το δικό του ρυθμό, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν ρυθμούς και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αποτελεσματική ανάπτυξη σε συνδυασμό με την αποτελεσματική άμυνα πήραν τον έλεγχο του ματς. Μετά το 30′ ο Φωστήρας ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμούς. Στο 37′ είχε δοκάρι με το Χαρίση. Στο 39′ μετά από φάουλ με εκτελεστή τον Καλημέρη, μετά από συνεργασία των παικτών της Αθηναϊκής ομάδας, το σουτ του Παραρά έφυγε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη η υπεροχή του Φωστήρα συνεχίστηκε με το 54ο λεπτό να είναι και το χρονικό σημείο στο οποίο η ομάδα της Αθήνας προηγήθηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ και γκολ που σημείωσε σε δική του τελική προσπάθεια ο Κράσι. Η πρωτοβουλία των κινήσεων συνεχίστηκε για τον Φωστήρα και με άλλες καλές στιγμές που όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

ΓΗΠΕΔΟ: Φωστήρα.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Μιάρης (Δωδεκαννήσου).
ΒΟΗΘΟΙ: Πολυχρόνης Πολυχρονιάδης (Ανατολικής Αττικής), Κωνσταντίνος Οικονόμου (Δυτικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Κωστάκης (Πειραιά).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 54′ Κράσι.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 37′ Χαρίσης.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (): Μπαλασάκης, Κοπελάς, Βλάχος, Παραράς, Μεντής, Καλημέρης, Ντάφλας, Χαρίτος, Κράσι (90′ Φωροβίνης), Σκάρος. Μπιτσάνης.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Καπετάνος, Πετρόπουλος, Γκρόσιος, Καλύβας, Δήμος, Αρώνης, Παπουτσής, Σταθουλόπουλος, Καναβέτας, Καράς, Σαλαπάτας.

Προηγούμενο άρθροΈνα καθρέφτη ρε, μην σκοτωθούμε…
Επόμενο άρθροΑντιπρόεδρος του Ελληνικού παραρτ/τος της Ε.Ε Γυναικών η Εύη Τατούλη (ήχος)