Ηττήθηκε από την πιο έμπειρη Μεσσήνη ο Αρκαδικός (+ph, vd)

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το βράδυ της Κυριακής στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης. Ένα παιχνίδι εξ’ αρχής δύσκολο για τους «κυανόλευκους» που ήταν υποχρεωμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη καθώς βρίσκονται χαμηλά βαθμολογικά.

Αν και η ομάδα της Μεσσήνης ήρθε στην Τρίπολη με τραυματίες τους Πολυζωγόπουλο και Χλέπα, δεν παύει να αποτελεί μια σαφώς πιο έμπειρη ομάδα η οποία είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Κάτι τέτοιο επιβεβαιώθηκε και στην πράξη καθώς οι «φιλοξενούμενοι» διαχειρίστηκαν πολύ καλύτερα το ματς στην επανάληψη και έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 57-78.

Αγωνιστικά στο ξεκίνημα ο Αρκαδικός μπήκε πολύ δυνατά και με οκτώ τρίποντα μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να μείνουν μέσα στο ματς ακόμη και με πρωτοπορία στο σκορ μέχρι και το 28-26 στο φινάλε της δεκαλέπτου. Όσο αποτελεσματικός επιθετικά ήταν ο ΣΕΦΑ στην πρώτη περίοδο άλλο τόσο αναποτελεσματικός ήταν στην β’ περίοδο με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 36-43.

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να βρουν ουσιαστικές λύσεις στο ματς, αλλά κυρίως στηριζόμενοι στην άμυνα ζώνη το πλήρωσαν με τα πολλά εύστοχα τρίποντα των «φιλοξενούμενων» που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 49-66. Στο φινάλε ο Αρκαδικός δεν ήταν δυνατό να γυρίσει το ματς και ηττήθηκε τελικά με 57-78.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Ντάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26 (Α’), 36-43 (Β’), 49-66 (Γ’), 57-78 (Δ΄).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Κωστόπουλος 1, Νικολαΐδης, Παππάς 24(6), Καψιώτης 10(2), Τσιράκης 2, Μικρός 12(2), Γκέκας 2, Κουτσουμπός 6(2), Συρεγγέλας-Αθανασιάδης, Χαραλαμπόπουλος.

Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μιχάλης Μπακογιάννης): Αντωνόπουλος 2, Χαρλαμπόπουλος 9(3), Μπακογιάννης 30, Στωικίδης, Δρακόπουλος, Τόσκα 8, Παλαμίδης 14(2), Ζάγουρας 7(2), Σαρουσαββίδης, Μιχαλόπουλος 2, Τσέκας 6(1).