Ηττήθηκε ο Αρκαδικός στο Nick Galis Hall

Το παιχνίδι από μόνο του αποτελούσε ιστορικής σημασία αναμέτρηση για τον Αρκαδικό. Η ομάδα της Τρίπολης μπήκε στην αναμέτρηση αρκετά δυνατά, έπαιξε καλές άμυνες, ειδικά τα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο ο Άρης βρήκε λύσεις από το τρίποντο, πήρε το προβάδισμα και την διαφορά μέχρι και με 14 πόντους. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας να είναι πίσω 12 πόντους, στο 26-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν κύλησε καθόλου καλά για την ομάδα του Αρκαδικού, καθώς δεν βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ παράλληλα όσες φορές προσπάθησε να πλησιάσει τον αντίπαλο, τα τρίποντα έδωσαν τη λύση και η διαφορά μεγάλωνε για τους γηπεδούχους, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της, στους 19 πόντους και το 43-24, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο ίδιο μήκος κύματος και η τρίτη περίοδος με τον Αρκαδικό να μην μπορεί να σταματήσει τις επιθετικές επιλογές του Άρη, ενώ παράλληλα πλην δύο τριπόντων από Κοψαύτη και Καλλινικίδη αλλά και τις προσπάθειες του Καββαδά δεν μπορούσε να σκοράρει και να βάλει δύσκολα στον Άρη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να ξεφεύγει στο 68-39.
Στην τέταρτη περίοδο ο Αρκαδικός προσπάθησε να “μαζέψει” τη διαφορά, να έρθει πιο κοντά στο σκορ, ωστόσο το κρεσέντο των γηπεδούχων από τα 6.25 συνεχίστηκε. Tο σκορ μεγάλωνε, έφτασε μέχρι και τους 39 πόντους διαφορά στο 84-45, έκλεισε στο 86-52, με την ήττα για την ομάδα μας. Αξιζει να σημειωθεί πως την πρώτη τους συμμετοχή στην BASKET LEAGUE ΣΚΡΑΤΣ έκαναν οι νεαροί αθλητές της ομάδας μας Βαγγέλης Σταματόπουλος και Μάριος Τσέλλος.
Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 5, Τσούπκοβιτς 3, Γουάιτ 14, Γουότερς 17, Δίπλαρος, Ζάρας 5, Χάγκινς 7, Κοέν 12, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 15.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Καββαδάς 19, Βαν Όστρουμ 7, Κοψαύτης 5, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 5, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 2, Τσέλλος 2, Λι 7, Σταματόπουλος.

Πώς είδε τον αγώνα ο Φώτης Αλεξόπουλος
Συνέχεια αγωνιστικών υποχρεώσεων του ΣΕΦΑ Αρκαδικού το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς καλούνταν να αντιμετωπίσει την ισχυρό Άρη στο γήπεδό του. Μία αναμέτρηση από την οποία οι «κυανόλευκοι» λίγο-πολύ γνώριζαν ότι δεν μπορούν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση, πέρα από μια καλή εμφάνιση στο ματς. Άλλωστε η ομάδα έχοντας ακόμη κενά στο ρόστερ και με απόντες τους Νουούτινεν και Εζόμο, κάθε άλλο παρά «ετοιμοπόλεμος» πήγαινε στην Θεσσαλονίκη για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Εν τέλει ο Άρης που από την πλευρά του ήθελε να αποδείξει ότι οι κακές εμφανίσεις των τελευταίων ημερών αποτελούν περιεχόμενο μιας κακής παρένθεσης, είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μετά το πρώτο πεντάλεπτο του ματς, πήρε σταδιακά μεγάλο προβάδισμα και επικράτησε χωρίς προβλήματα με σκορ 86-52.
Αγωνιστικά αν και ο Αρκαδικός έδειξε διάθεση στο ξεκίνημα μένοντας στο παιχνίδι με σκορ 11-10 στη συνέχεια με προβλήματα στην άμυνα του και παράλληλα με όχι καλά ποσοστά ευστοχίας, καθώς και πολλά λάθη είδε τους «γηπεδούχους» να ξεφεύγουν στο σκορ. Με περισσότερες λύσεις και επιλογές και καλή άμυνα ο Άρης κατάφερε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 43-24.
Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης δεν κατάφερε να αντιδράσει στο ματς αφού τόσο η αστοχία από την καλή άμυνα του Άρη, όσο και η διατήρηση των πολύ καλών ποσοστών ευστοχίας των «κυανικιτρίνων» σε όλη τη διάρκεια και του β’ ημιχρόνου, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο. Η Αρκαδική ομάδα δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από ένα χαμένο ματς με αποτέλεσμα στο φινάλε να διαμορφωθεί το τελικό 86-52. Οι «κυανόλευκοι» δεν υπολόγιζαν ούτε το ματς στο Nick Galis Hall, αλλά προφανώς ούτε και αυτό επί του Ολυμπιακού στην Τρίπολη την επόμενη εβδομάδα. Στόχος σε κάθε περίπτωση το εκτός έδρας ματς στο Ρέθυμνο με την τοπική ομάδα, με την ελπίδα σε εκείνο το ματς η ομάδα να αγωνιστεί με πλήρες ρόστερ και φυσικά τα νέα μετεγγραφικά αποκτήματα.
ΓΗΠΕΔΟ: Nick Galis Hall
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Τσώνος, Αναστόπουλος Α.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14 (Α’), 43-24 (Β’), 68-39 (Γ’), 86-52 (Δ’).

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 5(1), Τσούπκοβιτς 3(1), Ουάιτ 14, Γουότερς 17(3), Δίπλαρος, Ζάρας 5(1), Χάγκινς 7, Κοέν 12(1), Μούρτσος 6, Σίμτσακ, Μακ Νιλ 15(3).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Καββαδάς 19, Βαν Όοστρουμ 7(1), Κοψαύτης 5(1), Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 5(1), Καλλινικίδης 3(1), Τζουγκαράκης 2, Τσέλος 2, Λι 7, Σταματόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΚατερίνα Μπερδούση στη ΔΡΤ: «Στόχος να είμαι καλά και απ’ εκεί και πέρα ό,τι καλύτερο!» (ήχος)