Ηττήθηκε στην Ελευσίνα με 2-0 ο Παναρκαδικός

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Επιστροφή στην αγωνιστική δράση και στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις για το 2015, πραγματοποίησε το απόγευμα της Κυριακής ο Παναρκαδικός στην Ελευσίνα με την τοπική ομάδα. Το παιχνίδι εξ’ αρχής ήταν ιδιαίτερα δύσκολο μιας και ο αντίπαλος ήθελε να διατηρηθεί στην πρώτη δυάδα του 3ου ομίλου. Από την άλλη η ομάδα του «τριφυλλιού» ύστερα από τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα στα τέλη του 2014, ήθελε να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και γιατί όχι και στα θετικά αποτελέσματα. Άλλωστε η ομάδα του Παναρκαδικού και φέτος έχει σαν φιλοσοφία να «παλεύει» όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος ανεξάρτητα με τον αντίπαλο και την έδρα στην οποία αγωνίζεται.

Το απόγευμα της Κυριακής πάντως η ομάδα του Παναρκαδικού βρέθηκε απέναντι σ’ έναν αποφασιστικό Πανελευσινιακό ο οποίος ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη, την οποία και κατέκτησε εν τέλει με σκορ 2-0, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το 1-0 έγινε στο 44’ με τον Παπαπαναγιώτου και στο 53’ ο Γκέσιος έκανε το 2-0. Καλές στιγμές είχε ο Παναρκαδικός και στο ξεκίνημα του ματς με τον Τριμπόνια, αλλά και στην επανάληψη με τον Δήμο.
Από την πλευρά της η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε, πάλεψε, διεκδίκησε ότι περισσότερο, αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να είχε προηγηθεί, αλλά εν τέλει δεν τα κατάφερε στο ματς. Η ήττα αυτή φέρνει πλέον οριακά κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στις επόμενες αγωνιστικές δεν μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση.
ΓΗΠΕΔΟ: Ελευσίνας.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Λεοντακιανάκης (Αθηνών), Κωνσταντίνος Κορωνιός (Αθηνών).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ελευθέριος Φανός (Εύβοιας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 44’ Παπαπαναγιώτου, 53’ Γκέσιος.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μαραντάς): Πουρής, Κωνσταντινίδης, Τσίγκρος, Παπαπαναγιώτου, Έβερετ, Μακρίδης, Δουκάκης (82’ Μεχμέτογλου), Ευθυμιάδης, Κουσκουνάς (65’ Μπουσινάκης), Γκέσιος (86’ Ριζογιάννης), Δεινόπαππας.
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κώστας Καλογιαννίδης, Γιώργος Τζήλος): Ψυχογιός, Κυριακόπουλος (79’ Πετρόπουλος), Μπούτας, Κωστάκης, Μπεντεβής, Βλαχοκυριάκος, Αρδάμης (66’ Σταθουλόπουλος), Δήμος, Τριμπόνιας Καδάς (59’ λ. τρ. Πότια), Αρώνης.