Κακή εμφάνιση και ήττα από τον Αστακό ο Αρκαδικός

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

FotisAlex

Συνέχεια το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016 στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Τρίπολης συνέχιζε την αγωνιστική δράση για το πρωτάθλημα με δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στον Αστακό επί του τοπικού Αίολου, σ’ ένα ματς στο οποίο ήθελε εξ’ αρχής να δείξει ένα όσο γίνεται καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και από εκεί και πέρα ότι καλύτερο ερχόταν σε επίπεδο αποτελέσματος. Διεκδίκηση μιας καλής εμφάνισης στηριζόμενος και στην ψυχολογία και την εμφάνιση της επανάληψης στο ματς επί των Μαχητών.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης αντιμετώπισε πολλά προβλήματα συνολικά στο παιχνίδι του ΔΑΚ Αστακού, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και από το μισά της πρώτης περιόδου δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της ομάδας του Αίολου που κυριάρχησε στην αναμέτρηση από το δεύτερο δεκάλεπτο και ύστερα φτάνοντας σ’ ένα εύκολο απόγευμα και μια νίκη απέναντι στην ομάδα της Τρίπολης με σκορ 81-56. Η ομάδα της Τρίπολης ουσιαστικά δεν μπόρεσε να διατηρηθεί στο ρυθμό και τις απαιτήσεις του παιχνιδιού από νωρίς με αποτέλεσμα η υπόθεση νίκη να εξαιρεθεί ως ενδεχόμενο πριν καλά-καλά τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Αγωνιστικά η ομάδα του Αρκαδικού δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση κυρίως στον επιθετικό τομέα. Κάτι η αστοχία και η χαμένη «μάχη» των ριμπάουντ και κάτι τα λάθη έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Αιόλου που στη συνέχεια έλεγξε απόλυτα το ρυθμό της αναμέτρησης κυριάρχησε στην επίθεση και στην άμυνα ανεβάζοντας διαδοχικά ακόμη περισσότερο τη διαφορά για το 39-19 του ημιχρόνου.

Κάπου εκεί πλέον η κατάσταση ήταν εξαιρετικά δύσκολη για την ομάδα του Αρκαδικού που ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Η διαφορά διατηρήθηκε σταθερά πάνω από τους 15-20 πόντους και κάπως έτσι τελείωσε άδοξα η αναμέτρηση για τους «κυανόλευκους» που ηττήθηκαν με σκορ 81-56 σε μια όχι καλή εμφάνιση για την ομάδα της Τρίπολης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Αστακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινίδου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-7 (Α’), 39-19 (Β’), 60-39 (Γ’), 81-56 (Δ’).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 13(1), Θεοδωράκος 4(1), Κουμπούρας 9, Παπαδιονυσίου 10 (1, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 14(2), Κιτσούλης 15, Κασαμπαλής 2, Χαρισμίδης, Λυμπάρης 14, Δουρούκης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος, Πίνης, Τσακαλέρης 3(1), Κουρέπης 6, Κοψαύτης 8 (1), Προδρόμου 14(1), Τζάτζας, Τσέλος, Ρεντίκας 3(1), Γαρμπής 2, Ναούμης 2, Τζουγκαράκης 18.