Κακός στο γ’ δεκάλεπτο και ήττα για το Σύλλογο Δρομέων από τον Αίολο Αγυιάς

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ το απόγευμα της Κυριακής (05/12) ο Σύλλογος Δρομέων κλήθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας σ’ ένα αρκετά απαιτητικό ματς την ομάδα του Αίολου Αγυιάς. Μια αναμέτρηση στην οποία η Αρκαδική ομάδα μετά από μια εμφάνιση με δύο αγωνιστικά «πρόσωπα» ηττήθηκε τελικά με σκορ 54-67.

Στο α’ ημίχρονο οι Δρομείς στηριζόμενοι στην καλή αμυντική λειτουργίας τους κατάφεραν να βρίσκονται μέσα στο ματς σ’ ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η Αχαϊκή ομάδα στα μισά του β’ δεκαλέπτου ξέφυγε στο σκορ με 18-25, ωστόσο με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο οι Δρομείς τελικά έκλεισαν το α’ μέρος προηγούμενοι με 32-25.

Στην επανάληψη της αναμέτρησης όμως ο Αίολος ήταν αυτός που ανέβασε κατακόρυφα απόδοση, στο ίδιο διάστημα στο οποίο οι «Αρκάδες» είχαν πολύ κακή αγωνιστική εικόνα τόσο επιθετικά όσο και στην άμυνα. Με επί μέρους σκορ στην γ’ περίοδο το 9-28, τελικά η ομάδα της Πάτρας έκλεισε την γ’ περίοδο προηγούμενη με σκορ 41-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «φιλοξενούμενοι» είχαν μεγαλύτερη ενέργεια και τις λύσεις στην επίθεση ώστε να διατηρήσουν το προβάδισμα ασφαλείας και τελικά να φτάσουν στη νίκη με σκορ 54-67.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Περδετζόγλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11 (Α’), 32-25 (Β’), 41-53 (Γ’), 54-67 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης Ι. 5(1), Μπάχα, Ζαχαριάς 2, Μαντίκος 11(1), Μπαλής 14(1), Σινανάι 8(2), Αγγουράς 11, Σακελλαράκος, Καρλής 1, Σταματόπουλος 2.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ ΑΟ (Α. Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 8(1), Βουρνάς 9, Γιαννικόπουλος 15(2), Θανόπουλος 6(2), Παπαβασιλόπουλος 4, Καλδής 3(1), Αγγελακόπουλος 10(3), Θεοδωρόπουλος 3, Γοργότσης 6.