Καλοκαιρινή βόλτα με τον Φερνάντεθ οδηγό για τον Αστέρα

O Αστέρας συνεχίζει να δείχνει καλό πρόσωπο στα πλέι άουτ και αυτή τη φορά συνέτριψε στην έδρα του τον Βόλο με 4-0.

Ο Λουίς Φερνάντεθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, πετυχαίνοντας χατ-τρικ (2΄, 45+1΄ με πέναλτι, 67΄), ενώ το άλλο γκολ των νικητών σημείωσε ο Σίτο στο 51΄. Ο Ισπανός έκανε ότι ήθελε στην αντίπαλη άμυνα και με την καλύτερη του εμφάνιση στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» έδειξε έτοιμος να πάρει θέση ηγέτη την επόμενη περίοδο με τα «κιτρινομπλέ».

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Αστέρα με τον Τσιφτσή μόλις στο 2ο λεπτό να βρίσκει τον Κώτσιρα και αυτός με ωραία ενέργεια έστρωσε από δεξιά για τον Λουίς που έκανε το 1-0. Ο Βόλος προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Γέντρισεκ αστόχησε από καλή θέση στο 10΄ και όλα πήγαν ιδανικά για τους γηπεδούχους καθώς σε κρίσιμο σημείο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σίτο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον τερματοφύλακα Καραγκιόζη και ο Φερνάντεθ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Με παρόμοιο τρόπο άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο όταν στο 51’ ο Σίτο με σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 67’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με τον Λουίς Φερνάντεθ να υποδέχεται κάθετη πάσα του Μπόρχα Φερνάντεθ και με ωραίο τελείωμα να γράφει το 4-0.

Ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος από τον Βόλο και δίκαια έφτασε σε μία άνετη και εύκολη νίκη που τον φέρνει στην πρώτη θέση των πλέι οφ.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Αλί Μπαμπά, Πασαλίδης, Κρέσπι, Μουνάφο – Μουνίθ, Ζοάο, Γκουαροτσένα

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Πασαλίδης (86΄ Κανελλόπουλος), Αντζουλάς, Τασουλής, Μουνάφο (60΄ Μπελόκ), Μπ. Φερνάντεθ, Σίτο (60΄ Τζίμας), Αλί Μπαμπά (46΄ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (77΄ Αλάγκμπε), Κρέσπι

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Μήτογλου, Διαμαντής, Φεράρι, Λύρατζης, Τσοκάνης, Μαξ, Γκουαροτσένα (85΄ Μπαλογιάννης), Μουνίθ (64΄ Μπάλλας), Ζοάο (55΄ Κορέλας), Γέντρισεκ (54΄ Κυζιρίδης)

Προηγούμενο άρθροΖημιές προκάλεσε χαλαζόπτωση στην Κανδήλα – Άμεσα στην περιοχή ο Γ. Οικονομόπουλος
Επόμενο άρθροΣυνελήφθη ένα άτομο που επιχείρησε να ταξιδέψει για Ιταλία με πλαστά έγγραφα, μέσω του Κρατικού Αερολιμένα Καλαμάτας