Καραμαλέγκος: «Να προσέχουμε τις αγωνιστικές λεπτομέρειες»

Φωτο: alex*f sport images

Επιμέλεια: Φώτης Αλεξόπουλος

Η νίκη του Αρκαδικού το Σάββατο επί της ΑΕΛ αποδείχθηκε κάτι περισσότερο από σημαντική, με την ομάδα της Τρίπολης να καλείται να διαχειριστεί σωστά την βαθμολογική ευκαιρία που του παρουσιάζεται. Μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε ο Γιάννης Καραμαλέγκος γι’ αυτό το θετικό αποτέλεσμα και για την Σαββατιάτικη αναμέτρηση:

Τα όσα είπε στην αρχική του τοποθέτηση έχουν ως εξής: «Είναι μία πάρα πολύ σημαντική νίκη. Από την προηγούμενη εβδομάδα το είχαμε στοχεύσει αυτό το παιχνίδι. Μετά τον Ηρακλή και τον τρόπο με τον οποίο ήρθε η ήττα στα τελευταία λεπτά που μας «πόνεσε». Ήρθαμε σε αυτόν τον αγώνα και τα δώσαμε όλα! Από την αρχή της εβδομάδας δουλέψαμε πολύ σκληρά, ακολουθήσαμε το πλάνο μαζί με τους προπονητές μας και πιστεύω ότι σήμερα αξίζαμε την νίκη και δίκαια την πήραμε».

Αναφορικά με το τι θα πρέπει στη συνέχεια να προσέξει περισσότερο η ομάδα του Αρκαδικού ο Καραμαλέγκος σχολίασε: «Είναι αλήθεια ότι τις τελευταίες αγωνιστικές παίζουμε πολύ καλύτερα απ’ ότι στην αρχή του πρωταθλήματος. Είναι λογικό. Βρισκόμαστε καλύτερα. Έχουμε κάνει 4-5 μήνες προπονήσεων και αγώνων και είναι απόλυτα λογικό. Αυτό που θα πρέπει να προσέξουμε από εδώ και πέρα αφού έχουμε φτάσει σε σημείο να κοντράρουμε τα παιχνίδια είναι να προσέξουμε αυτές τις μικρές λεπτομέρειες σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, ώστε να μπορούμε να παίρνουμε και τις νίκες. Αφού έχουμε κάνει το ένα βήμα να κοντράρουμε τα παιχνίδια, το επόμενο βήμα είναι να έχουμε σωστές αποφάσεις και σε άμυνα και σε επίθεση σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού ώστε να καταφέρνουμε να παίρνουμε τις νίκες».

Προηγούμενο άρθροΗ επιστολή – καταγγελία του Παναρκαδικού!
Επόμενο άρθροΔιαμαντάκος: «Οι νίκες εξαρτώνται από την άμυνά μας»