«Καρέ» του γκολ…και ο Αστέρας στα ημιτελικά του κυπέλλου! (vid)

Φωτο: arenafm.gr

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε και στη ρεβάνς τον Εργοτέλη με 4-1 και με συνολικό σκορ 5-1, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε και στον επαναληπτικό με τον Εργοτέλη την ανωτερότητα του, νίκησε με 4-1 και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι και στα δύο παιχνίδια από τους Κρητικούς και πέρασαν εύκολα στον επόμενο γύρο.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυνατά, θέλοντας από την αρχή να καθαρίσει την υπόθεση-πρόκριση, εκμεταλλευόμενη και το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0) και το γεγονός ότι ο Εργοτέλης έψαχνε νίκη και μάλιστα με δύο τέρματα. Ο Αστέρας πίεσε στο πρώτο δεκάλεπτο και στην πρώτη του καλή στιγμή ευτύχησε να προηγηθεί με σκόρερ τον Μπαστιάνο.

Ο επιθετικός του Αστέρα μόλις στο 9ο λεπτό κυνήγησε μια βαθιά μπαλιά από τα δεξιά, πρόλαβε την έξοδο του Καλογεράκη και πέρασε την μπάλα από πάνω του για το 1-0 των Αρκάδων. Ο Εργοτέλης ήθελε και πάλι δύο τέρματα για να πάρει την πρόκριση και προσπάθησε να βγει μπροστά χωρίς ωστόσο να απειλήσει.

Οι Αρκάδες έριξαν τον ρυθμό, στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως αυτοί ήταν που είχαν τις καλύτερες στιγμές. Μία στο 30ο λεπτό με μια όμορφη κομπίνα σε εκτέλεση φαουλ, όπου ο Ρόλε έδωσε στον Τσιλιανίδη ο οποίος βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα με τον Πασαλίδη να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω. Και άλλη μία στο 44 με τον Ρόλε, που έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον ανενόχλητο Αραβίδη ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου και ο Καλογεράκης με όμορφη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πάλι καλύτερα ο Αστέρας Τρίπολης, όμως μετά το πρώτο τέταρτο ο Εργοτέλης ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο 72ο λεπτό μάλιστα στην πρώτη του ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι ευτύχησε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να βάλει φωτιά στα τελευταία λεπτά, καθώς με έναν γκολ «έκλεβε» την πρόκριση από τους γηπεδούχους. Σκόρερ ήταν ο Ιατρούδης, ο οποίος μετά από σέντρα από τα αριστερά πήρε παλικαρίσια κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Μετά την ισοφάριση όμως ο Αστέρας ανέβασε και πάλι ρυθμούς και αφού προειδοποίησε με μια κλασική ευκαιρία του Φερνάντεθ στο 73΄, έξι λεπτά αργότερα πήρε και πάλι προβάδισμα με κεφαλιά του Αραβίδη κλειδώνοντας την πρόκριση.

Τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί όμως ο Αστέρας δεν σταμάτησε και με δύο αντεπιθέσεις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ και γράφοντας το τελικό 4-1.

Στο 89 οι Αρκάδες έκαναν το 3-1 μετά από ωραία μπαλιά του Αραβίδη στον Καλτσα που με όμορφο σουτ σκόραρε και στο 93ο λεπτό ο Φερνάντεθ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, όταν έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, επιχείρησε και το διαγώνιο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-1 που ήταν το τελικό σκορ κι έστειλε τους Αρκάδες στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας), Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)

Τέταρτος: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νιας)

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ορτέγκα,Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος (Βλάχος 83), Τσιλιανίδης (Καλτσάς 65), Ρόλε (Φερνάντεθ 61΄), Αραβίδης

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπουτσάκης (Ροβίθης 76΄), Οικονόμου, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Μπρους (Γροντής 85), Ζόσεφ, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Κουατένγκ (Καπνίδης 61)

Πηγή: to10.gr

Προηγούμενο άρθροΝτίνα Νικολάκου: «Προεκλογικές φούσκες οι υποσχέσεις Δέδε»
Επόμενο άρθροΤρίπολη | Κλιμάκιο της ΟΤΟΕ ενημέρωσε τους τραπεζοϋπαλλήλους της Αρκαδίας (vid,ph)