Κυπελλούχος Αρκαδίας…χορεύοντας στη βροχή ο Παναρκαδικός! (vids, ph)

Ρεπορτάζ – Φωτο: Φώτης Αλεξόπουλος

Βίντεο – Φωτο: Γ. Μουστόγιαννης

Στο «τριφύλλι» το κύπελλο Αρκαδίας – Επικράτησε με 3-2 της Δόξας Μεγαλόπολης

Το απόγευμα της Τετάρτης, 10 Φεβρουαρίου 2016 ήταν προγραμματισμένος ο 45ος τελικός του Κυπέλλου Αρκαδίας ανάμεσα στη Δόξα Μεγαλόπολης και τον Παναρκαδικό. Δύο ομάδες που κατάφεραν να φτάσουν επάξια στον τελικό μετά την πορεία τους στο θεσμό την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ένα τελικός με αντάξιος της ιστορίας των δύο ομάδων σ’ ένα γήπεδο που έχει φιλοξενήσει αγώνες “Europa League”, όπως αυτό του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Πριν τον τελικό λοιπόν της φετινού Κυπέλλου Αρκαδίας, η ομάδα του Παναρκαδικού φάνταζε ως το φαβορί της αναμέτρησης για την κατάκτηση του τίτλου, απέναντι στην ομάδα της Δόξας Μεγαλόπολης. Στην πραγματικότητα πάντως και βάσει της εικόνας του 45ου τελικού, «μίλησε» για ακόμη μία φορά η παράδοση που θέλει συνήθως τους τελικούς να κρίνονται κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες!

Η ομάδα του Παναρκαδικού παρ’ ότι προηγήθηκε στο σκορ τρεις φορές, δέχθηκε σθεναρή αντίσταση από την πολύ καλή ομάδα της Δόξας! Η ομάδα της Μεγαλόπολης ισοφάρισε δύο φορές το ματς και στο φινάλε απείλησε με «πολυορκία» της περιοχής του Παναρκαδικού για να το πράξει και τρίτη φορά, χωρίς όμως αποτέλεσμα για να διαμορφωθεί το τελικό 2-3! Η αναμέτρηση διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες με συνεχή βροχόπτωση και αέρα γεγονός που απέτρεψε τη μεγαλύτερη προσέλευση του φίλαθλου κόσμου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»!

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός μπήκε δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο ματς με 0-1 στο 7ο λεπτό με τον Θεοδωράκη. Σταδιακά η Δόξα ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε μέσα από στημένες φάσεις να βρει το δρόμο για την ισοφάριση μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Γιαννακούλια. Η απάντηση για τον Παναρκαδικό ήταν άμεση καθώς στο 29’ μετά από ανατροπή του Καδά και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τέλη Σαλαπάτα για το 1-2.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη από τις δύο ομάδες και στην επανάληψη που προσπαθούσαν να βρουν το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα. Στο φινάλε η οπισθοχώρηση του Παναρκαδικού και η επιμονή της Δόξας επέφερε το γκολ όταν ο Δρόσος στο 80’ μετά από ασταθή απόκρουση του Ψυχογιού ισοφάρισε εκ’ νέου σε 2-2. Κι ενώ πολύ πίστεψαν ότι το ματς οδεύει προς την ημίωρη παράταση, οι «πράσινοι» έδειξαν και πάλι την άμεση αντίδρασή τους με τον Μπίσσια στο 84’ μετά από κόρνερ να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει για το 2-3. Στο φινάλε η Δόξα πίεσε ασφυκτικά τον Παναρκαδικό αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ένα τρίτο γκολ, με το «τριφύλλι» να κερδίσει τον τελικό και να κατακτά τον τίτλο του φετινού Κυπέλλου Αρκαδίας!

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Βροχερός με αέρα.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτρης Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Δημογέροντας (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Δημήτρης Μπερσής (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Βασίλης Λιώρης – Κωσνταντίνος Ζιώτης (Αρκαδίας).

ΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΑ: Αλεξάνδρα Καραβασίλη.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 28’ Γιαννακούλιας, 80’ Δρόσος | 7’ Θεοδωράκης, 29’ (πεν) Σαλαπάτας Τελ., 84’ Μπίσσιας.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29’ Ρούτσης, 69’ Γιαννακούλιας, 86’ Αντωνάκης, 89’ Παναγιωτόπουλος | 26’ Σαλαπάτας Τελ., 41’ Δήμος, 67’ Μπούτας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Βασίλης Κούβαλης): Ρούτσης, Αθανασιάδης, Παναγιωτόπουλος, Γιαννακούλιας, Στρέμπας, Αντωνάκης, Δρόσος, Κατσαρός (63’ Κοσκολός), Νάνος (76’ Τζιάννης), Λυμπερόπουλος Ν. (87’ Μοσχίδης), Λυμπερόπουλος Δ.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Καστριτσέας, Μπίσσιας, Κυριακόπουλος, Σαλαπάτας (59’ Αγγελόπουλος), Θεοδωράκης, Σαλαπάτας Τελ. (46’ Κότσιρας), Καδάς (77’ Μέλλος), Σίδερης.

Δείτε βίντεο με πλάνα από την έναρξη και τη λήξη του τελικού και φωτογραφικό υλικό: