Κοίταξε τη «Βασίλισσα» στα μάτια ο Αρκαδικός! (vid, ph)

Συνέχεια αγωνιστικής δράσης για την 13η αγωνιστική της Basket League και ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός καλούνταν να συνεχίσει το πρωτάθλημα μετά τις ήττες με Κόροιβο και Καβάλα, μ’ ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στην πολύ δυνατή ΑΕΚ. Στόχος των «κυανόλευκων» που αγωνίζονταν με μείον δύο παίκτες από την περασμένη εβδομάδα, εξαιτίας των αποχωρήσεων του Λαμπρόπουλο και Άιρλαντ, ήταν η καλύτερη δυνατή εμφάνιση και μια ανταγωνιστική παρουσία απέναντι στην τρίτη ομάδα στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Αρκαδικός εκ του αποτελέσματος όχι μόνο παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση, αλλά επιπλέον έβαλε πολύ δύσκολα στην «Ένωση», διεκδικώντας στα ίσα το ροζ φύλλο αγώνος. Η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε ψυχωμένη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αγωνίστηκαν με απίστευτο πάθος στο ματς, καταφέρνοντας να βγάλουν εκτός αγωνιστικού πλάνου και ρυθμού την ΑΕΚ. Μάλιστα όσες φορές οι «φιλοξενούμενοι» ξέφυγαν στο σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, με την αντεπίθεση του Αρκαδικού στο φινάλε και την ψυχραιμία του Μαυροκεφαλίδη από τη γραμμή των βολών και καθώς και ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ στο φινάλε, επέφεραν έστω και πολύ δύσκολα τη νίκη για τους «κιτρινόμαυρους»!
Αγωνιστικά από τα πρώτα λεπτά ο Αρκαδικός ήταν πολύ μαχητικός στο παρκέ, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερνε να απαντάει στις όποιες εύστοχες επιθέσεις της ΑΕΚ, μένοντας στο ματς με 20-26 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη ενώ παράλληλα με τη βελτιωμένη απόδοση στα ριμπάουντ ο ΣΕΦΑ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί και με 34-29, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 41-40.
Στην επανάληψη και στο χειρότερο χρονικό διάστημα φέτος για τον Αρκαδικό είναι αλήθεια ότι οι «γηπεδούχοι» ήταν νευρικοί επιθετικά και έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 50-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά η άμυνα κρατούσε τον ΣΕΦΑ μέσα στο ματς. Στο τέλος οι «γηπεδούχοι» πίστεψαν στην ανατροπή έχοντας το «now how» από το ματς με τον Κόροιβο. Αμύνθηκαν αποτελεσματικά, διεκδίκησαν τα ριμπάουντ και με αντεπίθεση διαρκείας μπήκαν στο ματς με 66-67 στα 02’29. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες από τη γραμμή των βολών προσπαθούσαν να «καθαρίσουν» το ματς, με την ΑΕΚ μετά «κόπων και βασάνων» να διατηρεί το προβάδισμα και να κερδίσει στο τέλος με σκορ 74-78.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 800-1000.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μπίτης, Γεωργιάδης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26 (Α’), 41-40 (Β’), 50-58 (Γ’), 74-78 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καββαδάς 16, Βαν Όοστρουμ 21, Κοψαύτης 5(1), Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 3, Μπράουν 8(1), Νουούτινεν 12(2), Καλλινικίδης 6(1), Τζουγκαράκης 3.
ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Κούπερ 4, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 13(3), Χιέρστον 5(1), Μιλόσεβιτς 5(1), Μαυροκεφαλίδης 20(2), Κάρτερ 5(1), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης, Καλαμπόκης 8(2), Μαυροειδής 13.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, η Διοίκηση του Αρκαδικού, δια του προέδρου του, Μιχάλη Σμυρνιώτη, βράβευσε το Νίκο Χατζή, έναν από τους μεγαλύτερους Έλληνες μπασκετμπολίστες και κορυφαίο σκόρερ της Α1, για την πολύτιμη προσφορά του στο Ελληνικό μπάσκετ.
Ο Χατζής, την περσινή περίοδο φόρεσε τη φανέλα του Αρκαδικού και ήταν ένας από τους βασικότερους συντελεστές για την άνοδο της ομάδας στη Basket League. Έχει συνδέσει το όνομά του με τις μεγαλύτερες επιτυχίες στην ιστορία της ΑΕΚ, στην οποία αγωνίστηκε για 10 χρόνια αποχωρώντας το 2009, ενώ ακόμα έχει αγωνιστεί με Ολυμπιακό, Πανιώνιο και Ηλυσιακό κι έχει φορέσει τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος 82 φορές, εκ των οποίων 26 με την Εθνική ανδρών, σημειώνοντας 123 πόντους.
Κατά τη στιγμή της βράβευσής του, όλο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο και τον αποθέωσε καταχειροκροτώντας τον, ως ελάχιστο δείγμα για τα όσα προσέφερε στο άθλημα όλα αυτά τα χρόνια.