Κρίσιμη ήττα και «μπελάδες» για την Άμιλλα από τον Θησέα

Ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι κλήθηκε να δώσει νωρίτερα σήμερα (27/02) το μεσημέρι η γυναικεία ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας με τον Θησέα Παναγιούδας για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών. Μια σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες με την προτελευταία Άμιλλα, να αντιμετωπίζει την τελευταία στη βαθμολογία του 1ου ομίλου.

Δυστυχώς μετά από ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι, το πολύ κακό δ’ δεκάλεπτο «στοίχισε» ακριβά στην Αρκαδική ομάδα, που ηττήθηκε τελικά με 42-49 και πλέον ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τη νησιώτικη ομάδα. Τουλάχιστον στο φινάλε η Αρκαδική ομάδα υπερασπίστηκε τη διαφορά της νίκης στο ματς της Μυτιλήνης στο α’ γύρο (38-49).

Αγωνιστικά το ξεκίνημα ήταν κακό για την Άμιλλα που κυνηγούσε στο σκορ, επήρεια των πολλών χαμένων ριμπάουντ και της αναποτελεσματικότητας στην επίθεση. Στη συνέχεια ωστόσο οι «γηπεδούχες» βελτίωσαν το παιχνίδι τους σε επίθεση και άμυνα και ευτύχησαν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα από το φινάλε του α’ μέρους και στη διάρκεια της γ’ περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο, με ένα σερί 0-16 για τις «φιλοξενούμενες» να ανατρέπει όλο το σκηνικό της συνάντησης, εξασφαλίζοντας προβάδισμα με 34-44 περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε και εν τέλει τη νίκη με σκορ 42-49.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λιόνας, Κωστής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14 (Α’), 23-21 (Β’), 34-29 (Γ’), 42-49 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Μανιατά 7(1), Μίχαλου 3(1), Παναγιωτοπούλου 2, Μάγκλαρη, Μονογυιού 15(1), Τζανή, Τρυφωνίδη 10, Σιάμπου 5, Παπαζαφειροπούλου, Κωνσταντινέα.
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Στρατής Αλμπάνης): Μούμτζη 12(2), Κωστάκη, Νάκη 3, Θωμόγλου 5(1), Δήμου 2, Κούση 9(2), Καρακλά, Αλασχκάρ 2, Ταμπάκου 16.