«Ξέσπασε» στον Εργοτέλη με «τεσσάρα» στο Παγκρήτιο!

Εργοτέλης-Αστέρας 1-4

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση και σημειώνοντας πολύ όμορφα τέρματα ο Αστέρας έφτασε στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη του με 4-1 επί του Εργοτέλη, ολοκληρώνοντας φέτος ένα νικηφόρο «3 στα 3» στην Κρήτη.

Ο Αστέρας προηγήθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες στο 22ο λεπτό. Το πέναλτι κέρδισε ο Γιαννιώτας που ανατράπηκε από τον Τσέρνι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Εργοτέλης ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά με κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς.

Ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο να «καθαρίσει» τη νίκη και σε διάστημα τριών λεπτών σημείωσε δύο τέρματα, στο 48’ με δυνατό σουτ του Νίκο Φερνάντεθ και στο 51’ με επίσης δυνατό σουτ του πολύ καλού απόψε Γιαννιώτα από την μεγάλη περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» του ανήμπορου να αντιδράσει Τσέρνι.

Το τελικό αποτέλεσμα (1-4) διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη μπαλιά του Μάσα στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη, ο Πάρα με πλασέ πρόλαβε την έξοδο του Τσέρνι βάζοντας το «κερασάκι στην τούρτα» μίας μεγάλης εμφάνισης.

Ο Εργοτέλης απείλησε με αξιώσεις την εστία του Αστέρα στο 42ο λεπτό, όταν τα σουτ των Μπογκντάνοφ και Παυλίδη απέκρουσε σωτήρια με διπλή επέμβαση ο Τόμας Κοσίσκι, που πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις και στο 57’ στα σουτ αντίστοιχα των Μπογκντάνοφ και Γιουσούφ.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Εργοτέλης (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Γιαννακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης, Μπογκντάνοφ (67’ Μπαμ Μπαμ), Γκέντσογλου, Χαντί (76’ Άλαν), Χαλκιαδάκης, Γιουσούφ, Παμλίδης (56’ Νόσκοβιτς).

Αστέρας (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Τιε Μπι (62’ Μουνάφο), Μάσα, Κουρμπέλης, Μπαράλες (77’ Πάρα), Νίκο Φερνάντεθ, Γιαννιώτας (70’ Τσοκάνης).

Προηγούμενο άρθροΑφοί Σέκερη, Π. Αρβάλης: Από τους σημαντικότερους Αρκάδες της Φιλικής Εταιρείας (vid, ph)
Επόμενο άρθροΔημήτρης Γιώτης: Αμαρτίες – Πρώτη μετάδοση