Κυπελούχος Αρκαδίας ο Πανθυρεατικός! (ph)

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο του Παναρκαδικού πραγματοποιήθηκε ο τελικός Κυπέλλου Αρκαδίας, ανάμεσα στην ομάδα του Λεωνιδίου και του Πανθυρεατικού. Για την ακρίβεια ένας από τους καλύτερους ημιτελικούς βάσει εξέλιξης των τελευταίων ετών ου ανέδειξε μεγάλο κερδισμένο τον Πανθυρεατικό με σκορ 2-3 στα πέναλτι κι ενώ το σκορ της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και της ημίωρης παράτασης διαμορφώθηκε στο ισόπαλο 2-2. Η ομάδα του Άστρους αποδείχθηκε ότι είχε τα ψυχικά αποθέματα και το χαρακτήρα μεγάλης ομάδας προκειμένου να καταφέρει να φτάσει στην επικράτηση στον τελικό της 25ης Φεβρουαρίου 2015. Κι αυτό γιατί χρειάστηκε να ανατρέψει τρεις φορές (δύο στην κανονική διάρκεια και μία στη διαδικασία των πέναλτι) την σε βάρος της κατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση πάντως ο τελικός αυτός ήταν γεμάτος από πάθος, ένταση, γκολ, δυνατές «μονομαχίες», αποβολές και προσπάθεια για τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου μέχρι το τέλος, σ’ ένα κακό και γεμάτο λάσπη μετά από ένα σημείο αγωνιστικό χώρο που δυσκόλεψε αρκετά τους παίκτες των δύο ομάδων. Βάσει της εικόνας και της εξέλιξης του παιχνιδιού είναι γεγονός ότι όποια ομάδα κατάφερνε να φτάσει στην τελική επικράτηση θα κατακτούσε δίκαια και τον τίτλο. Παράλληλα το γήπεδο αυτό φαίνεται ότι τα τελευταία χρόνια ταιριάζει στην ομάδα του Άστρους, αφού πέρυσι με τη νίκη στο πρωτάθλημα επί της ΑΕΚ Τρίπολης, οριστικοποίησε την κατάκτηση του πρωταθλητή Αρκαδίας, ενώ φέτος στο ίδιο γήπεδο έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου Αρκαδίας.
Ο μεγάλος αυτός τελικός λοιπόν ξεκίνησε ιδανικά για το Λεωνίδιο που προηγήθηκε στο σκορ στο 3ο λεπτό με τον Χιώτη για το 1-0. Η οπισθοχώρηση ωστόσο των «ερυθρολεύκων» έδωσε χώρο στους παίκτες του Πανθυρεατικού που πίεσαν, έχασαν καλές στιγμές και κατάφεραν στο 33’ να ισοφαρίσουν με τον Κ. Μπάρλα. Το Λεωνίδιο μετά από αυτή την εξέλιξη ανασυντάχθηκε και με αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια με άπιαστη κεφαλιά του Κυρίου Π. (Ιωάν) στο 44’ έκανε το 2-1 για να κλείσει κάπως έτσι το ημίχρονο.
Στην επανάληψη αν και ο ρυθμός έπεσε υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές εκατέρωθεν για κάποιο γκολ. Στο 70’ η ομάδα του Άστρους ήταν αυτή που κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αγγελόπουλο για το 2-2, αλλά μέχρι το φινάλε καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο τρίτο γκολ. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τις δύο ομάδες να δείχνουν κουρασμένες και παράλληλα προσεκτικές στο να μην δεχθούν κάποιο γκολ. Ούτε η αποβολή του Ι. Αδάμη, δεν ήταν ικανή να αλλάξει τις ισορροπίες στο έξτρα ημίωρο, με τις δύο ομάδες σε εκείνο το χρονικό διάστημα να μην κάνουν ουσιαστικά ούτε μία ευκαιρία. Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Το Λεωνίδιο ήταν αυτό που προηγήθηκε στα πέναλτι με 2-0 και είχε την ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια τα τρία χαμένα πέναλτι των «ερυθρολεύκων» και οι ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις της Αστρινής ομάδας, έφεραν τα πάνω-κάτω και με σκορ 2-3 τον τίτλο στον Πανθυρεατικό!
ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού.
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιά με διαστήματα βροχής και ηλιοφάνειας.
ΘΕΑΤΕΣ: 600-700.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Δημοσθένης Αναστόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας), Τρύφωνας Πετρόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρηστος Βεργέτης (ΕΠΣ Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Δημήτρης Μπερσής (ΕΠΣ Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Βασίλης Λιώρης (ΕΠΣ Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 3’ Χιώτης, 44’ Κυρίος Π. (Ιωάν) | 33’ Κ. Μπάρλας, 70’ Αγγελόπουλος.
ΠΕΝΑΛΤΙ: 1-0 (Κυρίος Π. του Ιωάν | εύστοχο), 1-0 (Πολυμενάκος | άστοχο), 2-0 (Κυρίος Ηλ. | εύστοχο), 2-0 (Μπάρλας Β. | άστοχο), 2-0 (Κατσικαδάς | άστοχο), 2-1 (Χατζηγιάννης | εύστοχο), 2-1 (Γολεγός | άστοχο), 2-2 (Κ. Μπάρλας | εύστοχο), 2-2 (Λάτσης | άστοχο), 2-3 (Ιατρίδης | εύστοχο).
ΔΟΚΑΡΙΑ: 48’ Γ. Μπάρλας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17’ Πουτσελάς, 21’ Μπουρνάκης, 61’ Κυρίος Π. (Νικ.), 117’ Σμύρος | 40’ Ι. Αδάμης, 62’ Σακελλαράκης, 84’ Δ. Αδάμης, 97’ Ι. Αδάμης.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 97’ Ι. Αδάμης.
ΛΕΩΝΙΔΙΟ Α.Σ. (Δημήτρης Κουλεντιανός): Γολεγός Μιχ., Κατσικαδάς (107’ Κυρίος), Μπουρνάκης (85’ Σμύρος), Κυρίος Ηλ., Κυρίος Π. (Νικ.), Κυρίος Π. (Ιωάν.), Χιώτης, Γολεγός Ι., Κατσικαδάς, Λάτσης, Πουτσελάς (55’ Σαρρής).
ΠΑΝΘΥΡΕΑΤΙΚΟΣ Α.Ο. (Άρης Σαβούρδος): Σακελλαρίου, Μπάρλας Β., Μπάρλας Γ., Σακελλαράκης, Αδάμης Δ., Σαμαρτζής, Χαρμπαλής (61’ Πολυμενάκος), Αδάμης Ι., Μπάρλας Κ., Δημάκος (80’ Χατζηγιάννης), Αγγελακόπουλος (91’ Ιατρίδης).
Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση:

Προηγούμενο άρθροΚοντονής: «Διακοπή μιας εβδομάδας στη S.L και βλέπουμε!» (vids)