Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 0-1…

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 0-1. ΝΑΙ ΡΕ ΑΣΤΕΡΑ!

Όπως και στο τελευταίο εκτός έδρας ματς στο Περιστέρι, έτσι και στη Λειβαδιά, ο Αστέρας πήρε σπουδαία νίκη με γκολ του Μπαρτολίνι για την 21η αγωνιστική της Super League! Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τους Αρκάδες που έφτασαν στους 28 βαθμούς και έκαναν σπουδαίο άλμα για την εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία από πολύ νωρίς.

Τέσσερις μέρες μετά το ματς στην Τρίπολη, Λεβαδειακός και Αστέρας αναμετρήθηκαν στη Βοιωτία αυτή τη φορά, με την εικόνα των δύο αγώνων να μην έχει και μεγάλες διαφορές. Λίγες ευκαιρίες, συμπαγείς άμυνες και κακός ρυθμός ήταν και πάλι τα χαρακτηριστικά του αγώνα.

Ο Αστέρας παρουσιάστηκε μπερδεμένος, μπλεγμένος στη μεσαία γραμμή και χωρίς επιθετικό στην ενδεκάδα του! Ο Τσιώλης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά μετά από δυόμιση μήνες και την ήττα με 3-0 από τον ΟΦΗ, τους Χουανίτο, Αλβάρες και Ουσέρο μαζί στα χαφ. Με αυτό το σύστημα, και με τους Ράγιος, Φορμίκα πίσω από τον προωθημένο Μπρέσκα οι Αρκάδες δεν ήταν εύκολο να επιτεθούν και να πιέσουν την εστία του Κυριακίδη. Η εσωτερική αλλαγή των Τσαμπούρη-Άλβαρες δεν βοήθησε την ανάπτυξη του Αστέρα.

Ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ από στημένη μπάλα. Στο 15ο λεπτό ο Φαβάλι έστειλε την μπάλα στη μικρή περιοχή, ο Ζησόπουλος πήδηξε ψηλότερα από τους αμυντικούς του Αστέρα, έπιασε την κεφαλιά με τον Χακόμπο να αποκρούει δύσκολα στη δεξιά του γωνία.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα σουτ του Τσαμπούρη το οποίο έδιωξε μπροστά από τη γραμμή ο Λισγάρας.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός πίεσε περισσότερο, ανέβηκε πιο ψηλά και το παιχνίδι άνοιξε. Ο Σουμπίνιο ήταν αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο 1-0 με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή που πέρασε άουτ. Μετά το Σουμπίνιο ήταν η σειρά του Μεντί να απειλήσει την εστία του Αστέρα με τον ίδιο τρόπο και την ίδια όμως κατάληξη. Η τρίτη ευκαιρία είχε πρωταγωνιστή τον Κοιλιάρα, το διαγώνιο σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Χακόμπο.

Στο 79 ο Πιπίνης έσωσε τον Αστέρα από το γκολ, όταν με προβολή απομάκρυνε την μπάλα προτού αυτή περάσει τη γραμμή στο πλασέ του Σουμπίνιο.

Ο Αστέρας  στο δεύτερο ημίχρονο πριν από το γκολ του Μπαρτολίνι, είχε δύο ευκαιρίες με σουτ του Μπρέσκα και πλασέ του Ράγιος τα οποία εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης. Στο 85ο λεπτό όμως, ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού δεν μπόρεσε να αντιδράσει όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Ουσέρο ο Πουλίδο πήρε την κεφαλιά και ο Μπαρτολίνι με σουτ από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

To live του αγώνα

Α’ ημίχρονο

13′ Το πρώτο σουτ στον αγώνα είναι για τον Αστέρα. Ο Ουσέρο από μακρινή απόσταση στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

15′ Εκτέλεση φάουλ του Φαβάλι, ο Ζησόπουλος παίρνει την κεφαλιά με τον Χακόμπο να απομακρύνει στη δεξιά του γωνία.

20′ Ο Μπαρτολίνι με καθοριστική προβολή διώχνει προ του Πόποβιτς, ο οποίος έβγαινε μόνος με τον Χακόμπο.

21′ Ο Χακόμπο πήγε να κάνει γρήγορα το βολέ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Λισγάρα και λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα του Αστέρα!

30′ Ο Χακόμπο κάνει και πάλι βιαστικό βολέ, ο Βασιλείου τον πιέζει, τον εκνευρίζει και ο διαιτητής Μήτσιος του δείχνει κίτρινη κάρτα για τον έντονο τρόπο που αντέδρασε. Ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του.

33′ Ο Σουμπίνιο εκτελεί το φάουλ, ο Χακόμπο μπλοκάρει. Στη συνέχεια κάνει το βολέ και ανοίγει διάλογο με τους φιλάθλους του Λεβαδειακού… Αν ο Χακόμπο συνεχίσει με αυτά τα νεύρα δύσκολα δεν θα αποβληθεί…

42′ Ο Πιπίνης σέντραρε από αριστερά, ο Τσαμπούρης έπιασε το σουτ από τη δεξιά πλευρά με τον Λισγάρα να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Β’ ημίχρονο

46′ Ο Κοιλιάρας μπαίνει στη θέση του Πόποβιτς.

50′ Σέντρα από τον Μουλόπουλο, κεφαλιά του Σουμπίνιο άουτ.

56′ Ο Σολάκης παίρνει τη θέση του Φορμίκα. Ο Αστέρας μετά από 56 λεπτά αποκτά επιθετικό στην ενδεκάδα…

62′ Κεφαλιά του Μεντί από τη μικρή περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Χακόμπο.

64′ Από δεξιά ο Κοιλιάρας, σουτάρει ο Χακόμπο μπλοκάρει

65′ Σουτ Μπρέσκα, ο Κυριακίδης χάνει τη μπάλα, ο Ουσέρο στην επαναφορά είναι οφσάιντ

67′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Παπαδόπουλος στη θέση του Φαβάλι

67′ κίτρινη Ζησόπουλος

69′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ροτζέριο στη θέση του Μπρέσκα

71′ σουτ Ροζέριο άουτ

77′ σουτ Βασιλείου ψηλά άουτ

79′ Ευκαιρία Λεβαδειακός. Ο Σουμπίνιο προλαβαίνει τον Χακόμπο αλλά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, διώχνει ο Πιπίνης

80′ Ωραία ενέργεια Ράγιος, διώχνει ο Κυριακίδης σε κόρνερ

82′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μελισσάς στη θέση του Τομάς

85′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Μπαρτολίνι. Κόρνερ, κεφαλιά Πουλίδο, η μπάλα στον Μπαρτολίνι που μόνος του πλασάρει και ανοίγει το σκορ

4 λεπτά καθυστερήσεις

94′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Λαδάκης αντί Ουσέρο

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Τόμας, Ζησόπουλος, Μεντί, Λισγάρας, Κόρμπος, Φαβάλι, Σουμπίνιο, Πόποβιτς, Βασιλείου.

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Παπαδόπουλος, Μελισσάς, Κουτσόπουλος, Κοιλιάρας, Ιωάννου, Αλεξίου.

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο, Τσαμπούρης, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Πιπίνης, Χουανίτο, Αλβάρες, Ουσέρο, Φορμίκα, Ράγιος, Μπρέσκα.

Στον πάγκο: Μπαντής, Σολάκης, Ροζέριο, Λαδάκης, Ναβάρο, Αργυρόπουλος, Φρανκού.

Πηγή: arcadiasports.gr

Προηγούμενο άρθροΔ. Ζιακόπουλος: Χειμωνιάτικος θα είναι ο καιρός…