«Λύγισε» από στημένη φάση η ΑΕΚ από τον Αήττητο

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα της Κυριακής 23/02 η ΑΕΚ Τρίπολης είχε δύσκολη εντός έδρας αποστολή στην Αρκαδική πρωτεύουσα απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα όπως ο Αήττητος Σπάτων. Ένα ματς που διεξήχθη στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, βρίσκοντας τους «κιτρινόμαυρους» διαθέσιμους για μια καλή εμφάνιση. Τελικά η ομάδα της Ανατολικής Αττικής ήταν αυτή που κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 0-1 χάρη σε τέρμα του Τσέπα στο 52ο λεπτό.

Αν και οι «φιλοξενούμενοι» αποδείχθηκαν καλύτεροι, έχοντας την πρωτοβουλία και κατά διαστήματα τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού δεν κατάφεραν χάρη στα αρκετά λάθη να φτάσουν ποτέ σε δεύτερο γκολ. Αποτέλεσμα να αισθάνονται την όποια πίεση μέχρι το φινάλε για την εξασφάλιση της νίκης. Σ’ ένα ματς στο οποίο η ΑΕΚ Τρίπολης σε 3-4 περιπτώσεις στο ματς θα μπορούσε αν ήταν λίγο πιο ουσιαστική να είχε σκοράρει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τον Αήττητο που απειλούσε αλλά λόγω των κακών επιλογών και λαθών στην επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει. Χρειάστηκε το ματς να φτάσει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης για να σκοράρει μετά από κόρνερ με κεφαλιά ο Τσέπας και να έρθει κάπως έτσι το προβάδισμα για την ομάδα της Ανατολικής Αττικής. Από την πλευρά της η ΑΕΚ Τρίπολης πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος. Στο 26’ η κεφαλιά του Ανδριανού από καλή θέση θα μπορούσε να δώσει προβάδισμα, ενώ στο 72’ το σουτ του Κοντογιαννόπουλου από την αντίπαλη περιοχή, θα μπορούσε να είχε φέρει την ισοφάριση, αν δεν κόντραρε σε σώμα αμυντικού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Λιάρος (Λακωνίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Ηλίας Μπεκιάρης (Λακωνίας), Πέτρος Βαχαβιώλος (Λακωνίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 52’ Τσέπας.