“Λύγισε” στο τέλος ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη

Με 83-65 ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη, από την Ρεάλ, στον εναρκτήριο αγώνα των δύο ομάδων για τη φετινή Euroleague.

Το τελικό σκορ «αδικεί» σαφώς την ελληνική ομάδα, η οποία μέχρι τα τελευταία λεπτά ήταν πολύ κοντά στο σκορ, διεκδικώντας ακόμα και τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο, ο οποίος αγωνιζόταν στην καυτή έδρα του.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο 26ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά, με 51-49, όμως δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του, πέφτοντας στη συνέχεια σε σωρεία λαθών, ενώ ταυτόχρονα ήταν άστοχος στην επίθεσή.

Βεβαίως, η κατάρρευση του Ολυμπιακού στα τελευταία 5 λεπτά μπορεί να είναι και απόρροια ενδεχόμενος κούρασης, καθώς ακόμα η μπασκετική χρονιά βρίσκεται στο ξεκίνημά της. Αντίθετα, η «βασίλισσα» έδειξε πιο έτοιμη, αγωνιστικά, από τον αντίπαλό της.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65

Πηγή:efsyn.gr