«Λύγισε» στην Πυλαία…ΠΑΟΚ – Αρκαδικός 74-54

Με κεκτημένη ταχύτητα από την Πάτρα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του PAOK ARENA ο Αρκαδικός, ο οποίος με εξαιρετική άμυνα και απόλυτη προσήλωση στο πρώτο δεκάλεπτο στο αγωνιστικό πλάνο του Γιάννη Καστρίτη και της τεχνικής ηγεσίας βρέθηκε να προηγείται με τέσσερις πόντους στην μέγιστη τιμή της διαφοράς και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση της ομάδας του ΠΑΟΚ ήταν εντονότερη, ωστόσο και εκεί ο Αρκαδικός όχι απλά βρήκε λύσεις αλλά μεγάλωσε το προβάδισμά του σε δύο διαφορετικά χρονικά σημεία, φτάνοντας στο +8 στο 11-19 και στο +7 στο 24-31, με τον Άιρλαντ και τον Βαν Όστρουμ να πρωτοστατούν στο σκοράρισμα, παρέα με την εξαιρετική άμυνα των υπολοίπων. Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-34 υπέρ της ομάδας μας.
Το τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κατά πολύ τη ροή του ματς. Ο Αρκαδικός δεν βρήκε τις λύσεις που θα ήθελε και ο ΠΑΟΚ έκανε μια επιστροφή στο παιχνίδι, αυξάνοντας μάλιστα και τη διαφορά στο υπέρ +10 αλλά και +12, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +17 για τους γηπεδούχους και το 56-39.
Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κατά πολύ τα πράγματα, η ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος στις προσπάθειές του την ώρα που για την ομάδα μας το σκοράρισμα αποδεικνυόταν μια δύσκολη υπόθεση. Η διαφορά διατηρήθηκε από τους γηπεδούχους και το παιχνίδι έκλεισε στο
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39, 74-54
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12, Λιάπης 5, Βασιλειάδης 11, Κακαρούδης 5, Τσόχλας 6, Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Κοττάς, Σχορτσανίτης 7, Ντούβνιακ 5, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 5.
Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Άιρλαντ 14, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 9, Καββαδάς 10, Βαν Όστρουμ 11, Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 1, Μπράουν, Νούτινεν 5, Καλλινικίδης 4, Τζουγκαράκης.

Πηγή: arcadikosbc.gr

Για το παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη, ο αθλητικογράφος της Δημοτικής Ραδιοφωνίας Τρίπολης, Φώτης Αλεξόπουλος, έγραψε:
Πλήρωσε το “καταστροφικό” τρίτο δεκάλεπο στην Πυλαία ο Αρκαδικός!
Η πολύ μεγάλη νίκη του ΣΕΦΑ Αρκαδικού στην Πάτρα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής έδινε ψυχολογία και αγωνιστική διάθεση για ακόμη καλύτερη συνέχεια στους παίκτες του ΣΕΦΑ Αρκαδικού. Κατά συνέπεια με αυτή τη διάθεση ο Αρκαδικός καλούνταν να δώσει το πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη το απόγευμα του Σαββάτου συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις των δύο προηγούμενων αγωνιστικών. Ανεξάρτητα από το αν μπορούσε ή όχι τη νίκη η ομάδα της Τρίπολης στόχος ήταν η σταθεροποίηση των «κυανόλευκων» στις καλές εμφανίσεις και η μείωση των κακών διαστημάτων στη διάρκεια των αναμετρήσεων.
Αναφορικά με το ματς της Πυλαίας ο Αρκαδικός στο πρώτο ημίχρονο έδειξε μια συνέχεια από το ματς της Πάτρας με πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα. Μια συνέχεια που βρήκε την ομάδα της Τρίπολης να πατάει εξαιρετικά στο παρκέ και να δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Στην επανάληψη όμως η ομάδα της Τρίπολης εμφανίστηκε «μεταμορφωμένη» προς το χειρότερο στο παρκέ με αποτέλεσμα την ολοκληρωτική αντιστροφή των ισορροπιών στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ να τον οδηγήσει και στη νίκη με 74-54.
Αγωνιστικά το ξεκίνημα του Αρκαδικού ήταν πολύ καλό, η άμυνα του εξαιρετική περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τους Σχορτσιανίτη κοντά στο καλάθι και Βασιλειάδη στην περιφέρεια και παράλληλα πολύ καλή εικόνα στην επίθεση με καλές επιθέσεις, καλή ευστοχία ειδικά στο β’ δεκάλεπτο και σταθερό προβάδισμα σε όλο το πρώτο 20λεπτο με σκορ 29-34. Συγκέντρωση, διάθεση και έλεγχος του ρυθμού αποτελούσαν μερικά ακόμη χαρακτηριστικά στην αναμέτρηση για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη.
Στην επανάληψη όμως ο Αρκαδικός «δεν μπήκε ποτέ στο παρκέ». Δέχθηκε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με επί μέρους σκορ 27-5 στην τρίτη περίοδο όχι μόνο βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έχασε και την επαφή με το σκορ για το 56-39. Όσο δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ, άλλο τόσο «χαμένος» εμφανίστηκε ο Αρκαδικός του οποίου τίποτα δεν πήγε καλά σε εκείνο το διάστημα. Η τρίτη περίοδος ενδεχομένως να αποτέλεσε μ’ αυτή της δεύτερης περιόδου στο εκτός έδρας ματς επί του Ολυμπιακού, τα χειρότερα δεκάλεπτα του Αρκαδικού τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Το φινάλε της αναμέτρηση αποτελούσε τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες με τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνος να περνούν στα χέρια του «δικεφάλου του Βορρά», καθώς έτσι όπως εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν δυνατό να αλλάξει κάτι στην τελική έκβαση του ματς.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό Πυλαίας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Πουρσανίδης Γ., Μάλαμας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15 (Α’), 29-34 (Β’), 56-39 (Γ’), 74-54 (Δ’).
ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 12, Λιάπης 5(1), Βασιλειάδης 11(2), Κακαρούδης 5, Τσόχλας 6(2), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Κοττάς, Σχορτσανίτης 7, Ντούβνιακ 5(1), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 5(1).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Άιρλαντ 14, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 9(1), Καββαδάς 10, Βαν Όοστρουμ 11(1), Κοψαύτης, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 1, Μπράουν, Νουούτινεν 5(1), Καλλινικίδης 4(1), Τζουγκαράκης.

Προηγούμενο άρθροΑλ. Τσίπρας: Δημιουργία εθνικού μετώπου για τη βιωσιμότητα του ασφαλιστικού
Επόμενο άρθροΠρόεδροι χωριών αντιδρούν στην κατάργηση των Αστυνομικών τμημάτων σε Στάδιο και Λεβίδι (vid)