“Λύτρωση” για τον Αστέρα στις καθυστερήσεις…1-0 τον Πανθρακικό

Σπουδαία και ιστορική νίκη πήρε ο Αστέρας επί του Πανθρακικού με σκορ 1-0 στην Τρίπολη. Οι Αρκάδες με αυτήν την νίκη ουσιαστικά κλείδωσαν την είσοδο στα πλέι οφ και, για δεύτερη σερί χρονιά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα φορέσουν το Ευρωπαϊκό τους κοστούμι. Χρυσός σκόρερ ο Ράγιος ο οποίος, με σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Αρκάδες. Αξίζει να αναφερθεί η βράβευση του πρώην ”αστεριανού”, Αντώνη Λαδάκη, από τη διοίκηση της ομάδας για την εξαετή προσφορά του στο σύλλογο.Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο χειροκρότησαν τον ποδοσφαιριστή κατά την διάρκεια την απονομής, είχαν κρεμάσει και πανό προς τιμήν του και στο 80′, όταν και αντικαταστήθηκε από τον Κοντογουλίδη, του χάρισαν ξανά το ζεστό τους χειροκρότημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο Αστέρας λόγω των πολλών και σημαντικών απουσιών του, άργησε να βρει τα πατήματά του και έδωσε το δικαίωμα στον Πανθρακικό να πάρει εύκολα τα ηνία του αγώνα και να χάσει σημαντικές ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 7′. Ο Μίνγκας βρέθηκε απέναντι από τον Φούλοπ όμως πλάσαρε επάνω στον τερματοφύλακα του Αστέρα και στην συνέχεια ο Πιπίνης έδιωξε την μπάλα. Στο 16΄ οι Θρακιώτες έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μουνάφο, ο οποίος βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα αλλά το σουτ του πέρασε απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο 33′, ο Μουνάφο και πάλι, ύστερα από το διώξιμο του Πιπίνη, σούταρε άουτ. Μετά από 35′ λεπτά παιχνιδιού ο Αστέρας έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια, με τον Τσαμπούρη να επιχειρεί ένα καλό δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Η ομάδα του Δερμιτζάκη συνέχισε την πίεση της και στο 43′ ο Τζάνης, στο τετ α τετ με τον Φούλοπ, πλάσαρε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, το οποίο άνηκε δικαιωματικά στον Πανθρακικό.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Σάκης Τσιώλης, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του, πέρασε στο παιχνίδι τον Ράγιος και τον Κάφα στην θέση των Κοντοέ και Σέτι αντίστοιχα. Ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του, πήρε τα ηνία του αγώνα χωρίς όμως να κάνει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 71′ ο Τσαμπούρης έκανε την σέντρα, ο Μπαϊκαρά έδιωξε τη μπάλα πάνω στον Ράγιος, ο οποίος με σουτ την έστειλε να περάσει άουτ. Ο Αστέρας προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με μεγάλες μπαλιές, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 82΄ ο Ράγιος έκανε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας  τον Κουτσόπουλο να πραγματοποιήσει μια δύσκολη επέμβαση. Στο 91′ ο Πανθρακικός απείλησε, με τον Σερφά να πιάνει την κεφαλιά, χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα το γκολκίπερ των γηπεδούχων.  Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά στο 93′ ο Ράγιος και η τύχη είχαν άλλη άποψη. Ο Φούλοπ κάνει ένα γέμισμα, οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων παίζουν βόλεϊ με το κεφάλι και χωρίς να πέσει καθόλου η μπάλα φτάνει στον Κουτσόπολο ο οποίος έδιωξε με γροθιές. Η μπάλα στρώθηκε στο Ράγιος ο οποίος έκανε το σουτ και η ανεπιτυχής όσο και απέλπιδα προσπάθεια του Κουτσόπουλου να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνονοτας τους γηπεδούχους και χαρίζοντάς τους τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στη συνέντευξη τύπου, ο δημιουργός αυτής της τρομερής επιτυχίας, Σάκης Τσιώλης, πετούσε στα σύννεφα για την νίκη που πήρε η ομάδα του. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: “Γράψαμε ιστορία. Από αύριο η σημαία της ΟΥΕΦΑ μπορεί να κυματίζει και πάλι στο γήπεδο του Αστέρα! Συγχαρητήρια σε όλους για την Ευρωπαϊκή έξοδο, τη δεύτερη συνεχόμενη. Ήμασταν νωθροί, ο Πανθρακικός θα μπορούσε να σκοράρει. Ήμασταν πολύ τυχεροί. Στο δεύτερο ημίχρονο χτυπήσαμε πιο πολύ το παιχνίδι, έστω και αν δεν κάναμε πολλές φάσεις λόγω πολυπρόσωπης άμυνας του Πανθρακικού. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είναι πολύ καλά δουλεμένη. Θέλουμε πολύ να περάσουμε στους 4 του κυπέλλου την Πέμπτη. Θα ξεκουράσουμε και πάλι παίκτες, για να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Η ομάδα μας είναι πεντακάθαρη και γι’ αυτό θέλουμε τη νίκη απέναντι σε όλους. Κρατάμε αυτή τη μεγάλη νίκη και δουλεύουμε για το επόμενο ματς”. Σχετικά με  την κακή εικόνα της ομάδας στο Α’ ημίχρονο, δήλωσε: “Έλειπαν παίκτες βαρόμετρα. Όταν αλλάζεις το 40% η 50%, η ομάδα χάνει τη συνοχή της. Ο Ράγιος μπήκε, ο Άλβαρεζ ήρθε στα χαφ και καταφέραμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Κάθε προπονητής έχει ευθύνη για την εικόνα της ομάδας. Ο Κοντοές μπορεί να παίξει ως ακραίο χαφ και θα πρέπει να τον συνηθίσετε. Όλα έχουν σχέση με το τι επιλογές έχει ο προπονητής”.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης με την σειρά του, αναφέρθηκε στην φετινή πορεία που πραγματοποιεί ο Αστέρας. Συγκεκριμένα δήλωσε: ”Ο Αστέρας έχει αλλάξει σελίδα. Πέρασα από δω και ξέρω τον αγώνα που κάνουν οι ιδιοκτήτες για να φέρουν μια επαρχιακή ομάδα ψηλά στο ποδόσφαιρο. Αυτή τη συνταγή πρέπει να ακολουθήσουν όλες οι ομάδες”. Για τον αγώνα και τη συνέχεια του πρωταθλήματος, ο Έλληνας τεχνικός σημείωσε: ”Ξέραμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού. Ο Αστέρας διαθέτει ποιότητα και ποσότητα καλών παικτών. Δίκαια βρίσκεται ψηλά. Όμως κι εμείς έχουμε δυνατότητες και θέλαμε ένα καλό αποτέλεσμα, για να πάρουμε ανάσα στη βαθμολογία. Κάθε ομάδα είχε ένα ημίχρονο. Εμείς στο πρώτο εκμεταλλευόμασταν το χώρο, βγάζαμε υπεραρριθμία και κάναμε πολλές ευκαιρίες. Ούτε εγώ ξέρω πόσες! Δεν βάλαμε όμως γκολ, για να το διαχειριστούμε αλλιώς το παιχνίδι. Έχουμε 3 ματς στην έδρα μας και, αρχής γενομένης από την Ξάνθη, θα πρέπει να πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε. Δεν μας αξίζει αυτή η θέση βάσει της ποιότητας που διαθέτουμε”, κατέληξε στις δηλώσεις του ο προπονητής του Πανθρακικού.