Με άγχος στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας ο Αστέρας

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ πήρε την πρόκριση για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας στην παράταση με 3-2 του Πλατανιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί 0-1 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε μόλις στο 11′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα. Σε δύο περιπτώσεις ο Μιχαήλ έκανε σημαντικές επεμβάσεις, ενώ στο 33′ Bellocq δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ α τετ, στην καλύτερη στιγμή του ΑΣΤΕΡΑ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι κιτρινομπλέ πίεσαν για το γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 58′ η κεφαλιά του Iglesias έφυγε άουτ, ενώ στο 72′ την ίδια τύχη είχε και η προβολή του Martinez. Στο 75′ η κεφαλιά του Suarez χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 77′ στο σουτ του Capilla η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στην παράταση ο ΑΣΤΕΡΑΣ ισοφάρισε μόλις στο 1ο λεπτό, με σκόρερ τον Iglesias. Αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-2 στο 102′. Αλλά ο αρχηγός και πάλι βρήκε δίχτυα με πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις ο Luis Fernandez διαμόρφωσε το τελικό 3-2.