Με ήττα αποχαιρέτησε την Α2 ο Αρκαδικός!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Η σπουδαία νίκη της περασμένης αγωνιστικής αποτελούσε την «επισφράγιση» της ανόδου στην Α1 Εθνικής κατηγορίας για την ομάδα του Αρκαδικού, που την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2, καλούνταν να ταξιδέψει στη Λιβαδειά και εκεί να δώσει ένα άνευ βαθμολογικής σημασίας ματς απέναντι στην τοπική ομάδα της ΑΕΛ. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από την μεγαλύτερη επιτυχία της ομάδας στην ιστορία του αθλήματος στην Αρκαδία, ο ΣΕΦΑ με πολλές απουσίες καλούνταν να κλείσει με το «δεξί» τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την φετινή εξαιρετικά αποτυχημένη σεζόν.

Στη Λιβαδειά λοιπόν η αναμέτρηση συνδυάστηκε με την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ που χωρίς άγχος και ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο για τη νίκη, έπαιξαν πιο ελεύθερα απολαμβάνοντας τη συμμετοχή στο ματς. Συνολικά το παιχνίδι είχε εναλλαγές στο προβάδισμα με την ομάδα της Τρίπολης να μπαίνει λίγο καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται στη μεγαλύτερη διάρκεια των 15 πρώτων αγωνιστικών λεπτών. Στη φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Λιβαδειά εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητά της στην τελική προσπάθεια και φυσικά την αστοχία του Αρκαδικού και ξέφυγε στο σκορ με το 34-26 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Λιβαδειά είχε το σταθερό προβάδισμα 5-10 πόντων και τον Αρκαδικό να προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Αρκαδικός με τρίποντο του Καραμαλέγκου μείωσε στο καλάθι (54-52), αλλά η συνέχεια άνηκε εξ’ ολοκλήρου στους «γηπεδούχους» που ήταν «καταιγιστικοί» επιθετικά και ευτύχησαν να δημιουργήσουν μια σημαντική διαφορά στο σκορ που διατήρησαν ως το φινάλε της αναμέτρησης για το τελικό 86-75.
ΓΗΠΕΔΟ: Λιβαδειας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Παπαφωτίου, Αναγνώστου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15 (Α’), 34-26 (Β’), 54-49 (Γ’), 86-75 (Δ’).
ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Νίκος Οικονόμου): Σταύρου 3(1), Βουκαντίνοφ 13, Ιωακειμίδης 7(1), Τερματζίδης 8(1), Λιόντος, Βεσκούκης, Γκαγκαλούδης 22(5), Μαράντος 9(1), Σάκοτα, Μαντζιώρης, Γιανναλέτσος, Δημητριάδης 11.
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος 22(3), Κωνσταντίνου 3(1), Μιαούλης, Κοψαύτης 10(2), Χατζής 15, Αναστασάκης 11, Τσέλος, Καλλινικίδης 10(1), Λιακόπουλος 2, Σταματόπουλος 2.

Προηγούμενο άρθροΝέο βίντεο από την έναρξη της βροχόπτωσης και τη χαλαζόπτωση!
Επόμενο άρθροΤεράστιες καταστροφές σε καλλιέργειες στην Τεγέα από την χαλαζόπτωση (vid, ph)