Με ήττα ξεκίνησε το 2016 για τον Αρκαδικό

Ο Αρκαδικός μπήκε στο παιχνίδι αναγκασμένος με το «καλημέρα» να κυνηγήσει το σκορ, αφού το αντιαθλητικό του Άιρλαντ έδωσε την ευκαιρία στην Καβάλα να προηγηθεί με ένα γρήγορο 4-0. Οι παίκτες του Καστρίτη, προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν, να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως η ευστοχία των γηπεδούχων από το τρίποντο δεν τους έδινε τη δυνατότητα να πλησιάσουν στο σκορ, το οποίο έφτασε και στο 24-16 στη μέγιστη τιμή του, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο.

Το ίδιο κρεσέντο των γηπεδούχων από την γραμμή των τριών πόντων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρκαδικό να μην μπορεί να βρει λύσεις, ούτε στην άμυνα, ενώ πολλές φορές το ίδιο συνέβαινε και στην επίθεση. Η διαφορά για την Καβάλα έφτασε στο +16, ωστόσο, το δίποντο του Καββαδά στο φινάλε την έριξε το +14, με το 45-31 να είναι σκορ ημιχρόνου.
Η τρίτη περίοδος ήταν, σχεδόν καταστροφική για την ομάδα μας, με την διαφορά να ανοίγει ακόμα περισσότερο, φτάνοντας και τους +26 πόντους για τους γηπεδούχους, στο 63-37. Ωστόσο, ένα σερί των παικτών του Καστρίτη, οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου, θέλοντας να ξαναμπούν στο ματς. Η περίοδος έκλεισε στο 63-43 υπέρ των γηπεδούχων.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αρκαδικός πάλεψε, με τον Κωνσταντίνου και τον Καλλινικίδη να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τον Βαν Όστρουμ να σκοράρει από το τρίποντο, έριξαν τη διαφορά μέχρι και τους δέκα, ωστόσο η Καβάλα σε κρίσιμα σημεία βρήκε πόντους και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, κλείνοντας στο 85-74.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 45-31, 63-43, 85-74
Καβάλα (Γιατζόγλου): Λέιζερ 14, Κεμπ 6, Βαν Ντε Μαρς 6, Ταπούτος 11, Σταμπουλής, Κοστόφ 12, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 3, Γιαννακίδης 13, Δεμερτζής 2, Τζόουνς 12, Ρόμπινσον 6.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Άιρλαντ, Καραμαλέγκος 3, Λαμπρόπουλος 9, Καββαδάς 23, Βαν Όστρουμ 13, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 4, Μπράουν 11, Νούτινεν 7, Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης.
Πηγή: arcadikosbc.gr

Ο αγώνας με τη «ματιά» του Φώτη Αλεξόπουλου…
Λύγισε ο Αρκαδικός στην Καβάλα απέναντι στην αστοχία, τα λάθη και τα προβλήματα υγείας!
Η χρονιά αγωνιστικά δεν ξεκίνησε με το δεξί για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό που στο πρώτο παιχνίδι του 12016 στην Καβάλα ηττήθηκε με σκορ 85-74 και «επέτρεψε» στην αντίπαλη ομάδα να παραμείνει «ζωντανή» για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής στην Basket League! Για την ομάδα της Τρίπολης παράλληλα δεν θα μπορούσε να υπάρξει πιο ακατάλληλη στιγμή να προκύψουν πολύ μεγάλα προβλήματα, εξαιτίας μιας ίωσης (γαστρεντερίτιδα) που χτύπησε τη μισή ομάδα του Αρκαδικού και τους έθεσε εκτός αγωνιστικής ετοιμότητας για το ίσως κρισιμότερο παιχνίδι μαζί με αυτό του Λαυρίου που οι «Αρκάδες» έδιναν στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος! Όπως γίνεται λοιπόν κατανοητό με την ομάδα κατά τα 5/12 καταβεβλημένη δεν ήταν δυνατό να καταφέρει να ανταπεξέλθει 100% στις απαιτήσεις του προπονητή στο συγκεκριμένη ντέρμπι της «ουράς»!
Αγωνιστικά λοιπόν ο Αρκαδικός αν και προσπάθησε να είναι όσο πιο ανταγωνιστικός γινόταν βρέθηκε αντιμέτωπος σε μια ιδιαίτερα αποφασιστική Καβάλα που μπήκε από το πρώτο δευτερόλεπτο με σκοπό να ελέγξει και να κατακτήσει το ματς. Από νωρίς η «γηπεδούχος» ομάδας κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο προβάδισμα γεγονός που την βοήθησε στο ψυχολογικό κομμάτι ούτως ώστε να βρει στη συνέχεια λύσεις επιθετικά κυρίως από την περιφέρεια καθώς και από τη γραμμή των βολών. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός άντεξε να βρίσκεται μέσα στο ματς με 24-16, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τα λάθη και η αστοχία σε συνδυασμό με τον πολύ καλό επιθετικό ρυθμό της Καβάλας «ξεκαθάρισε» τα πράγματα στα μισά του ματς με το 45-31.
Στην επανάληψη οι «γηπεδούχοι» ελέγχαν το ρυθμό και στηριζόμενοι στην καλύτερη εικόνα επιθετικά και στα λάθη του Αρκαδικού πήραν προβάδισμα ακόμη και με 26 πόντους (61-37), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 63-43. Στην τελευταία περίοδο οι «Αρκάδες» πάλεψαν το ματς σε μια προσπάθεια να κλείσουν τη διαφορά και μετά από τις λύσεις στην επίθεση ο ΣΕΦΑ μείωσε μέχρι και στο -9 (78-69) στα 02’43. Οι παίκτες όμως του Στηβ Γιατζόγλου στο φινάλε πέτυχαν πολύτιμους πόντους ώστε να μην τελειώσει το ματς με μονοψήφια διαφορά, με το τελικό 85-74 να δίνει μια μεγάλης σημασίας νίκη στην Καβάλα για τη συνέχεια! Απεναντίας η ήττα με -11 για τον Αρκαδικό δεν είναι εύκολο να ανατραπεί στο επαναληπτικό ματς, αφού θεωρείται πολύ πιθανό οι διαφορές στους πόντους να παίξουν καταλυτικό ρόλο στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Καλαμίτσας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16 (Α’), 45-31 (Β’), 63-43 (Γ’), 85-74 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Τζαφλέρης, Μαγκλογιάννης.

ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 14, Κεμπ 6, Βαν Ντε Μαρς 6, Ταπούτος 11, Σταμπουλής, Κοστόφ 12, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης 3, Γιαννακίδης 13(3), Δεμερτζής 2, Τζόουνς 12(1), Ρόμπινσον 6(1).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Άιρλαντ, Καραμαλέγκος 3, Λαμπρόπουλος 9, Καββαδάς 23, Βαν Όστρουμ 13(3), Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου 2, Στεφανίδης 4, Μπράουν 11(1), Νούτινεν 7, Καλλινικίδης, Τζουγκαράκης.