Με πρωταγωνιστή το… VAR ισοπαλία του Αστέρα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 0-1 με γκολ πέναλτι του Μακέντα, ο Αστέρας βρήκε την απάντηση με τον Χαουρέγκι και το τελικό 1-1 αφήνει μαθηματικές ελπίδες στην ομάδα της Τρίπολης για την εξάδα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης το… VAR, με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός λόγω αποβολής του Ζαχίντ.

Παιχνίδι υπομονής από το πρώτο λεπτό ανάμεσα σε Αστέρα και Παναθηναϊκό με τους γηπεδούχους να μην διαλέγουν το ρίσκο της επίθεσης και τους φιλοξενούμενους με πολλές αλλαγές να προσέχουν πρώτα την άμυνά τους και να μην ανεβαίνουν μαζικά. Λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, γεμίσματα χωρίς αντίκρισμα και μοναδικές υποψίες ευκαιριών ένα σουτ του Χατζηγιοβάννη που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος και ένα του Φερνάντεζ που κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση με τον Αστέρα να δείχνει επιθετικά άδειος από την απουσία του Μπαράλες (έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό) και τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει αυτοματισμούς λόγω των νέων προσώπων που αγωνίστηκαν.

Οτι δεν έγινε στο πρώτο μέρος το ζήσαμε στο δεύτερο. Στο 48’ με υπόδειξη VAR κέρδισε πέναλτι ο Νατς, ανέλαβε την εκτέλεση ο Μακέντα με τον Παπαδόπουλο να πέφτει σωστά στη δεξιά του γωνία, αλλά το VAR «μίλησε» ξανά και ο διαιτητής Μανούχος έδωσε επανάληψη. Ο Μακέντα αυτή τη φορά ευστόχησε και έγινε το 0-1 που έδωσε ρυθμό στην αναμέτρηση.

Ο Αστέρας ήταν αυτός που καιγόταν για το θετικό αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζαχίντ και οι γηπεδούχοι ρίσκαραν και… δικαιώθηκαν. Ο Χαουρέγκι στο 85’ έκανε το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα μιας και οι επιθέσεις του Αστέρα δεν έφεραν άλλο γκολ, αλλά και ο Παναθηναϊκός στους κενούς χώρους δεν πανηγύρισε σε μεγάλες φάσεις του Περέα.

Το θετικό αποτέλεσμα αφήνει ελπίδες εξάδας στον Αστέρα που περιμένει τις αναμετρήσεις του ΟΦΗ. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Τρίπολης παίζει στη Λάρισα.

Συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής(78’ Σίτο), Ιγκλέσιας(19’ Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Ντέλετιτς, Κρέσπι(61’ Λουίς Φερνάντεθ), Χουαρέγκι

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης(60’ Αλεξανδρόπουλος), Αποστολάκης, Νούνες, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης(63’ Μπουζούκης), Νατζ, Ζαχίντ, Μακέντα(76’).