Με το «δεξί» ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Αστέρας!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Την πρώτη της επίσημη αγωνιστική υποχρέωση έδινε το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης και σε κάθε περίπτωση ήθελε να ανοίξει το 2015 ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που ολοκλήρωσε το 2014. Με την κατάκτηση δηλαδή του νικηφόρου αποτελέσματος. Μία αναμέτρηση που κρινόταν επικίνδυνη στην Κέρκυρα απέναντι στην τοπική ομάδα του ΑΟΚ. Η διακοπή λόγω εορτών ήταν ένας από τους λόγους που μπορεί να προκαλέσει ανησυχία για την τύχη του πρώτου επίσημου ματς πρωταθλήματος για το 2015. Ένας άλλος λόγος έχει να κάνει με την «μαχητικότητα» της αντιπάλου ομάδας που εξ’ αρχής θεωρούνταν δεδομένο ότι θα κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Αστέρας Τρίπολης εκ του αποτελέσματος δεν επιβεβαίωσε την πολύ καλή παράδοση που τον θέλει να μην χάνει ποτέ στο «νησί των Φαιάκων» αφού με πολλά λάθη, κακή ανασταλτική λειτουργία και έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού, δεν απέφυγε την ήττα. Μία ήττα που έρχεται σαν λογικό επακόλουθο της συνολικά κακής αγωνιστικής παρουσίας της «ομάδας των τρένων» σ’ αυτή την πρώτη επίσημη αγωνιστική υποχρέωση για το 2015.
Στο πρώτο ημίχρονο αν και ο Αστέρας έδειξε στα πρώτα λεπτά ότι έχει διάθεση να ανεβάσει ρυθμούς και να γίνει απειλητικός στον αγωνιστικό χώρο μετά ειδικά και από την ευκαιρία του Μάσα με τη συμπλήρωση 15 λεπτών παιχνιδιού, δεν κατάφερε να δείξει συνολικά ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Κάτι η νευρικότητα στην τελική επιλογή και κάτι κυρίως τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και οι κενή χώροι ανασταλτικά επέτρεψαν στην Κέρκυρα να είναι πιο απειλητική στο πρώτο 45λεπτο. Εικόνα των «φιλοξενούμενων» που δεν άφησε απροβλημάτιστο τον Στάικο Βεργέτη που καλούνταν να βρει λύσεις. Στο 30’ αναφορικά με το πρώτο μέρους οι «γηπεδούχοι» είχαν την δικιά τους καλή στιγμή να σκοράρουν μετά από εξαιρετική συνεργασία των Καϊκούτ, Ζορμπά και Κόντο με την κεφαλιά του τελευταίου να εξουδετερώνεται από τον Κοζίσκι.
Στην επανάληψη ο Αστέρας δεν περιόρισε τα λάθη του και τη νευρικότητα ανασταλτικά αλλά και δημιουργικά. Επιπλέον στο 48’ έρχεται το γκολ με τον Ναγιάρ για την Κέρκυρα για να κάνει εξαιρετικά δύσκολο το έργο των «Αρκάδων». Τα αμυντικά λάθη και τα κενά του Αστέρα είναι πολύ μεγάλα και επιτρέπουν στους «γηπεδούχους» να απειλούν συνεχώς, χάνοντας ως το φινάλε μεγάλες ευκαιρίες για να «σφραγίσουν» τη νίκη. Ο Αστέρας δεν μπορεί να αντιδράσει σε 2-3 καλές στιγμές στο δεύτερο 45λεπτο όπως η κεφαλιά του Μπαράλες στο 61’ ή στη διπλή ευκαιρία στο 89’ με τους Μπακασέτα και Μπαράλες και οι «γηπεδούχοι» κατακτούν τη σπουδαία νίκη.
ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας.
ΘΕΑΤΕΣ: –
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Παπαπέτρου.
ΒΟΗΘΟΙ: Ιορδάνης Απτόσογλου, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος.
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Καμπαξής.
ΤΕΡΜΑΤΑ: 48’ Ναγιάρ.
ΔΟΚΑΡΙΑ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44’ Γκόμεζ | 37’ Τσοκάνης, 48’ Μάσα, 77’ Μπαράλες.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –
Α.Ο.ΚΕΡΚΥΡΑ (Γρηγορίου): Σέτκους, Γκόμες, Βενέτης, Ντιμιτρόβσκι, Ντιόγκο, Ναγιάρ, Ανδρεόπουλος (87’ Ρόχας), Χαβίτο, Κόντος, Ζορμπάς (83’ Κρητικός), Κάικουτ (64’ Μαρκόβσκι).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Κοζίσκι, Λούι, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Τσοκάνης (79’ Μουνάφο), Τιέ Μπι (46’ Ρόλε), Κουρμπέλης (85’ Μπακασέτας), Μάσα, Φερνάντες, Γιαννιώτας, Μπαράλες.

Προηγούμενο άρθροΠάολα: Αυτά μου είπε ο Θεός – Πρώτη μετάδοση
Επόμενο άρθροΠραγματοποιήθηκε ο 6ος λαϊκός αγώνας δρόμου “Θεοδωράκεια 2015” (ph)