Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το 6ο Tripolis Tennis cup (ph)

Τελείωσε με μεγάλη επιτυχία στις εγκαταστάσεις της ΑΕΚ Τρίπολης (ΔΑΚ Τρίπολης), το Tennis Cup Tripolis, το 6ο Πανελλαδικό τουρνουά κατηγορίας Ε2 για αγόρια και κορίτσια κάτω των 14άρων ετών, που είχε αναλάβει την διοργάνωση του ο όμιλος τένις της ΑΕΚ Τρίπολης.

Το τουρνουά ξεκίνησε στις 8/11 και ολοκληρώθηκε στις 10/11/2013 με παιχνίδια μονών αλλά και διπλών στην κατηγορία των αγοριών. Στον όμιλο βρέθηκαν 55 αθλητές από πολλές περιοχές της Ελλάδας, οι οποίοι έδωσαν τα τενιστικά διαπιστευτήρια τους για ακόμα μια φορά σε Πανελλαδικό πρωτάθλημα.

Στον τομέα της διοργάνωσης, ο όμιλος της ΑΕΚ είχε φροντίσει τόσο για την διαμονή των παιχτών, όσο και για την σίτισή τους μέσω των τοπικών φορέων της πόλης μας.

Οι αγώνες του κυρίως ταμπλό ξεκίνησαν από νωρίς (09:00 π.μ.) το πρωί του Σαββάτου και ολοκληρώθηκαν στις 23:00 της ίδιας ημέρας, με τους αθλητές και τις αθλήτριες να έχουν φτάσει μέχρι την 8άδα του τουρνουά. Την Κυριακή ξεκίνησαν τα παιχνίδια της οκτάδας και η οργανωτική επιτροπή του τουρνουά, σε άμεση συνεργασία με τους παίχτες, αποφάσισαν να ολοκληρώσουν τα παιχνίδια μέχρι την Κυριακή το βράδυ, η οποία αποδείχτηκε σωστή επιλογή, μιας και οι καιρικές συνθήκες δεν θα επέτρεπαν να γίνει το τουρνουά την επόμενη ημέρα.

Στα αποτελέσματα, στην κατηγορία των αγοριών την 1η θέση του τουρνουά κατέκτησε ο Σακελλαρίδης Μιχάλης (Αγ. Παρασκευή) με 2ο τον Τσιτσιπά Πέτρο (Ο.Α Γλυφάδας), κερδίζοντας τον με 2-0 σετ (6-1, 6-0). Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Κουδούνας Μιλτιάδης (ΑΟΑ Φιλοθέης) και Σπυρόπουλος Αθανάσιος (ΑΣ Ακρόπολις).
Στα κορίτσια, την 1η θέση κέρδισε η Κανελλοπούλου Μαρίλη (ΑΟ Τατοίου), με την Αντωνάκη Εμμανουέλα ( ΑΟΑ Αττικός Ήλιος) να παίρνει την 2η θέση του τουρνουά. Το αποτέλεσμα ήταν 2-0 σετ υπέρ της Κανελλοπούλου 76 (72), 76 (73). Την 3η θέση πήραν οι Τσιάρα Ευθυμία (ΑΟ Πετρούπολης) και η Σακελλαρίδη Σαπφώ (Αγία Παρασκευή).
Στα διπλά των αγοριών, την 1η θέση πήραν οι Φραγκιστάς (ΟΑ Βουλιαγμένης) και Τσιτσιπάς (Ο.Α Γλυφάδας), οι οποίοι κέρδισαν τους Ψαριάδη Μιχάλη (Ο.Α Αιγιαλείας) και Κουτρουμπή Νικόλαο (Πεύκη Γ. Καλοβελώνης) με 2-0 σετ (75, 75). Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Σακελλαρίδης Μιχάλης (Αγία Παρασκευή)και Καλλίτσης Κων/νος (Ο.Α Πετρούπολης) καθώς και οι Κουδούνας Μιλτιάδης (ΑΟΑ Φιλοθέης) και Σπυρόπουλος Αθανάσιος (ΑΣ Ακρόπολις).

Η οργανωτική επιτροπή των αγώνων, καθώς και ο όμιλος τένις της ΑΕΚ Τρίπολης, θα ήθελαν δημοσίως να ευχαριστήσουν τόσο τους αθλητές, που αγωνίστηκαν, όσο και τους συνοδούς τους, για την υποστήριξή τους και την βοήθειά τους στην ομαλή διεξαγωγή του τουρνουά.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους και επιτυχίες τόσο στους αγωνιστικούς, όσο και στους μαθητικούς στίβους.