Μεγάλη νίκη επί της Θουρίας ο Πάνας και βήμα ανόδου!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το πρώτο κρίσιμο βήμα με «φόντο» την άνοδο στην Α1 τοπική κατηγορία πραγματοποίησε η ομάδα του Πάνα Κανδήλας απέναντι στην ομάδα του ΑΟ Θουρίας επικρατώντας τελικά με σκορ 57-53. Το απόγευμα της Κυριακής 17 Μαρτίου στα πλαίσια του 1ου αγώνα της ημιτελικής φάσης των play-off της Α2 τοπικής κατηγορίας η ομάδα της Κανδήλας στηριζόμενος στο πάθος και στην διάθεση του στην άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά και αποτελεσματικότητα στην επίθεση το τελευταίο 12λεπτο της συνάντησης κατάφερε να φτάσει στην πολύ σημαντική νίκη.

Αγωνιστικά η ομάδα του Πάνα δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση καθώς βρέθηκε πίσω στα σκορ από τα πρώτα λεπτά, επηρεασμένη από την κρισιμότητα του αγώνα και παράλληλα από την αστοχία στην επίθεση. Χρειάστηκε να ακολουθήσει η ομάδα της Κανδήλας το σκορ και τον αντίπαλο σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου αλλά πάντα χωρίς να χάσει την επαφή με το σκορ.

Το ξεκίνημα στην επανάληψη ήταν κακό για τον Πάνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-41 στα 06’22. Χρειάστηκε να φτάσει το ματς προς το φινάλε του γ’ δεκαλέπτου και να έρθουν τρία πολύ κρίσιμα διαδοχικά τρίποντα για τους «γηπεδούχους» ώστε να επιστρέψουν στο ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η «εικόνα» του ματς ήταν διαφορετική καθώς οι παίκτες των Μάλλιου – Παπανικολάου με ουσία και στην επίθεση πήραν προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε για το τελικό 57-53.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μητσέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18 (Α’), 29-34 (Β’), 46-44 (Γ’), 57-53 (Δ’).

ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος, Θάνος Παπανικολάου): Προκόπος 9(3), Καλαντζής 8(1), Χαραλαμπόπουλος 2, Σταθόπουλος 12, Μπάρλας 2, Κωνσταντόπουλος, Γεωργούσης 6, Σάββας, Ρεκουνιώτης 18.

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ (Δημητρόπουλος, Πράσινος): Γαρίνης 12(1), Καμπράς 4, Αντωνόπουλος 16(2), Γεωργακόπουλος 3(1), Αναστασόπουλος 14(1), Βασιλακόπουλος, Λιανός 4, Κολλιός.