Μεγάλη νίκη για τον Παναρκαδικό επί του Μανδραϊκού

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας για τον 8ο όμιλο, η ομάδα του Παναρκαδικού υποδέχθηκε στην Τρίπολη την ομάδα του Μανδραϊκού, σ’ ένα πολύ κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης ματς και για τις δύο ομάδες. Μια αναμέτρηση στην οποία μοναδικό ζητούμενο για τις δύο ομάδες αποτελούσε μόνο η νίκη.

Το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα του Παναρκαδικού έπαιζε για τη νίκη και αν και δέχθηκε την πίεση του αντιπάλου στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη ήρθε σαφώς καλύτερη εικόνα στο ματς. Με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και ουσιαστικότερες συνεργασίες, αλλά και μεγαλύτερο πάθος σε ότι αφορά την ανασταλτική λειτουργία η ομάδα της Τρίπολης άλλαξε την «εικόνα» του παιχνιδιού και στηριζόμενη στις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «φιλοξενούμενοι» μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν αρκετές τελικές ενέργειες, προκαλώντας έναν προβληματισμό στον προπονητή των «Αρκάδων». Η πίεση συνεχίστηκε σε μικρότερο βαθμό από το Μανδραϊκό προς το φινάλε του α’ μέρους, χωρίς ευτυχώς για την ομάδα του «τριφυλλιού» να δεχθεί κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη τα δεδομένα του παιχνιδιού διαφοροποιήθηκαν καθώς ο Παναρκαδικός ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να γίνει πιο απειλητικός με τη δημιουργίας κλασικών φάσεων. Δοκάρι στο 56’ με τον Καρβάλιο, χαμένο τετ α τετ στο 61’ για τον Νίκο Λυμπερόπουλο, αλλά γκολ στο 69’ για τον Γεωργόπουλο για το 1-0. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με σωστή διαχείριση του ματς από τους «πράσινους». Ακολούθησε ακόμη ένα γκολ στο 76 για το 2-0 και εν τέλει μια μεγάλη νίκη για τον Παναρκαδικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Φωκάς (Αχαΐας).

ΒΟΗΘΟΙ: Μιχαήλ Ανδριανός (Αχαΐας), Χρήστος Τσιρογιάννης (Αχαΐας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Φώτιος Δανιγγέλης (Αργολίδας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 69’ Γεωργόπουλος | 76’ Τρέσα.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 56’ Καρβάλιο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77’ Καναβέτας | 58’ Κωνσταντινίδης, 71’ Τσακίρης.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Θανάσης Στάικος): Καλογερόπουλος, Καναβέτας, Μπινιώρης, Στρέμπας (57’ Τρέσα), Γκαντιάγκα, Γιαλαμίδης, Τσιώλης (90’ Σπίντζος), Σβίγγος, Γεωργόπουλος (88’ Τσάνης), Λυμπερόπουλος Ν. (74’ λ.τρ. Λυμπερόπουλος Δ.), Καρβάλιο.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (): Μποζονέλος, Κατσικιάς, Τσακίρης, Μαυρίδης, Στρατάκης (76’ Καλαματιανός), Μπούσι, Βασιλειάδης, Κωνσταντινίδης, Πετσίτης (58’ Ντουντούγια), Ναούμ, Μπόρι.

Προηγούμενο άρθροΜε δέκα παίκτες ο Αστέρας «διέλυσε» τον Παναιτωλικό!