Μεγάλη νίκη ψυχολογίας και βαθμολογική «ανάσα» για τον Αρκαδικό!

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα του Σαββάτου με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής και τον Αρκαδικό να καλείται να δώσει στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ένα ιδιαίτερα δύσκολο ματς. Η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να ξεπεράσει το «σοκ» από την πολύ κακή εμφάνιση το περασμένο Σάββατο στον Αστακό, να βρει αγωνιστικούς ρυθμούς και να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος!

Αγωνιστικά οι παίκτες του κ. Διαμαντάκου έδειξαν πίστη, πάθος και ψυχή απέναντι στην ομάδα του Κερατσινίου και ξεπερνώντας το αρχικό μούδιασμα από την νευρικότητα στην επίθεση στο ξεκίνημα, ισορρόπησαν το ματς, δημιούργησαν πολλά προβλήματα επιθετικά στο Φάρο και στο τέλος βρήκαν τις λύσεις για να φτάσουν σε μια τεράστιας σημασίας νίκη με 69-62.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες, ωστόσο με κάποιες λύσεις ο Φάρος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 13-22. Στη συνέχεια ο Αρκαδικός ανεβάζοντας ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα επέστρεψε στο ματς για να εξελιχθεί η αναμέτρηση σε ντέρμπι για όλο το υπόλοιπο το πρώτου μέρος και το 35-34. Ανάλογη εικόνα με το β’ δεκάλεπτο και η «επανάληψη» με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα στο ματς. Ο Αρκαδικός ωστόσο αποδείχθηκε τρομερά παθιασμένος στην επανάληψη και εκμεταλλευόμενος την επιθετικά αστάθεια των «φιλοξενούμενων» χτύπησε στα κρίσιμα σημεία, πήρε το προβάδισμα και έφτασε στη σπουδαία επικράτηση με σκορ 69-62.

Προς το φινάλε της αναμέτρησης δεν έλειψε συμπλοκή παικτών των δύο ομάδων με αποτέλεσμα, να κρατηθούν τα δελτία Ρεντίκας και Προδρόμου από τον Αρκαδικό και από το Φάρο του Βασιλόπουλου και του Κακαρούδη. Ένα επεισόδιο που ξεκίνησε από μια λογομαχία των Ρεντίκας και Βασιλόπουλου και ενέπλεξε τον Κακαρούδη με τον Προδρόμου. Αποτέλεσμα ήταν να ακολουθήσει σύρραξη χωρίς συνέχεια μετά από παρέμβαση των ψυχραιμότερων. Ωστόσο οι διαιτητές κράτησαν τα δελτία των παραπάνω παικτών, με αποτέλεσμα να αποφασίσει για το θέμα η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΟΚ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζαφλέρης, Δημόπουλος, Καρακάσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22 (Α’), 35-34 (Β’), 46-49 (Γ’), 69-62 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 5(1), Κουρέπης 2, Κοψαύτης 5, Προδρόμου 10(2), Ρεντίκας 14(2), Γαρμπής 7(1), Ναούμης 5(1), Τζουγκαράκης 17.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Γιάννης Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 3, Κουντουράς 6(2), Καράμπουλας 22(2), Βασιλόπουλος 5(1), Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 5, Κακαρούδης 10(2), Φιλιππάκος 2, Δημάκος 7(1), Παπαδόπουλος.