Μεγάλη νίκη στο ΟΑΚΑ: Καλλονή – Αστέρας Τρίπολης 0-2

Ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε μετά από εννιά μήνες στο Ολυμπιακό Στάδιο και κέρδισε την Καλλονή με 2-0 έχοντας εξαιρετική απόδοση, ενώ παράλληλα ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής, αφού εδραιώθηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 39 βαθμούς αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες του (οκτώ και εννιά βαθμούς αντίστοιχα) και μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται ψηλότερα στη βαθμολογία.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επέβαλλε εύκολα το ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να φτάσει στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με δύο τέρματα των Χουάνμα και Καράσκο.

Ο Χουάνμα σκόραρε στο 35’ μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Μουνάφο που έκρυψαν την μπάλα και στο τελείωμα της φάσης ο Ισπανός επιθετικός του Αστέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χογκ με δυνατό σουτ. Αυτό είναι το δεύτερο φετινό τέρμα του Χουάνμα στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 71’ όταν ο Μουνάφο έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βγάζοντας τον Καράσκο μόνο του απέναντι στον Χογκ. Ο Αργεντινός επιθετικός δεν είχε κανένα πρόβλημα και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, κλειδώνοντας ουσιαστικά την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του Αστέρα (και τρίτη συνεχόμενη μακριά από την Τρίπολη μετά από τις νίκες επί του ΠΑΣ Γιάννινα και του Απόλλωνα), σημειώνοντας ταυτόχρονα το έβδομο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο υπέρ του Αστέρα αν ο Καράσκο στο 62’ δε σημάδευε το δοκάρι της εστίας του Χογκ από το ύψος του πέναλτι και οι παίκτες του Αστέρα ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα των πολλών φάσεων που δημιούργησαν.

Η πρώτη καλή στιγμή του Αστέρα ήρθε στο 14ο λεπτό, με τον Ντε Μπλάσις να βγάζει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και τον Ουσέρο να σουτάρει από πλάγια θέση αναγκάζοντας τον Χογκ να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης και μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γκόιαν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ.

Στο 22’ ο Κοντοές σέντραρε από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Καράσκο έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ από την εστία της Καλλονής. Δύο λεπτά αργότερα νέα πάσα του Ντε Μπλάσις, ο Χουάνμα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χογκ, αλλά πριν σουτάρει ο Αναστασιάδης τον πρόλαβε με προβολή παραχωρώντας κόρνερ. Στο 26’ δυνατό σουτ του Λούι έξω από την μεγάλη περιοχή, ανάγκασε τον Χογκ να αποκρούσει δύσκολα.

Στο 32’ Καράσκο και Μουνάφο συνεργάστηκαν εξαιρετικά παίζοντας το «1-2», ο Μουνάφο μπήκε στη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων, αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα το δυνατό σουτ του Ουσέρο έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ πάνω από την εστία της Καλλονής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν ακόμα καλύτερος, οι αυτοματισμοί του σε πολλές περιπτώσεις έκρυβαν την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο και οι ευκαιρίες για γκολ διαδέχονταν η μία την άλλη.

Στο 56’ ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις γύρισε την μπάλα, ο Ουσέρο σούταρε με δύναμη αναγκάζοντας τον Χογκ σε μία ακόμα επέμβαση, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ουσέρο βρέθηκε μόνος στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας.

Ο Αστέρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και τα επόμενα λεπτά, αφού οι παίκτες του είχαν κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Στο 70’ ο Κοντοές σέντραρε από αριστερά, ο Χουάνμα έκανε την κεφαλιά με τον Χογκ να αποκρούει και πάλι, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ουσέρο βγήκε μόνος του με τον Μαλτέζο τερματοφύλακα της Καλλονής, που πρόσθεσε ακόμα μία επέμβαση στο ενεργητικό του. Στη συνέχεια της φάσης ο Λούι σούταρε άουτ, στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο επτάλεπτο της αναμέτρησης ο Αστέρας είχε ακόμα τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ ακόμα. Στο 83’ σουτ του Καράσκο, απέκρουσε δύσκολα ο Χογκ σε κόρνερ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η κεφαλιά του Χουάνμα έστειλε την μπάλα άουτ. Τελευταία φάση στο παιχνίδι, το δυνατό σουτ του Τσαμπούρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ δίπλα από την εστία της Καλλονής.

Τέλος, ο Γιώργος Μπαντής όποτε χρειάστηκε έδειξε τα καλά αντανακλαστικά του σταματώντας τις επιθέσεις των γηπεδούχων. Στο 7ο λεπτό το δυνατό σουτ του Μανούσου, στο 33’ και στο 80’ τα δυνατά σουτ του Λεοζίνιο.

Διαιτητής: Γιάννης Τοπούζης (Θράκης)

Καλλονή (Ματζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Αναστασιάδης, Ζακουάνι, Κεϊτά (76’ Φαρία), Καλτσάς, Γιορέντε (77’ Καζάκης), Μανούσος, Λεοζίνιο, Περόνε (Γκναμπουγιού 68′).

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Εντό, Ουσέρο, Μουνάφο (81’ Τσαμπούρης), Ντε Μπλάσις (78’ Ζησόπουλος), Καράσκο (85’ Κάφα), Χουάνμα.

Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ παρακολούθησε και ο πρώην ποδοσφαιριστής του Αστέρα Ρούμπεν Ράγιος, που βρίσκεται στην Ελλάδα για την αυριανή γιορτή του ΠΣΑΠ, καθώς είναι προτεινόμενος για το βραβείο του καλύτερου ξένου ποδοσφαιριστή. Μόλις οι 100 περίπου φίλοι του Αστέρα, που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ, αντιλήφθηκαν την παρουσία του στο γήπεδο φώναξαν πολλές φορές ρυθμικά το όνομα του, αναγκάζοντας τον να τους χαιρετίσει.

Οι φίλαθλοι του Αστέρα φώναξαν ακόμα ρυθμικά τα ονόματα των Πάμπλο Ντε Μπλάσις, Εμμάνουελ Περόνε μόλις αντικαταστάθηκαν, επαινώντας τον πρώτο για την απόδοση του απόψε και αναγνωρίζοντας την προσφορά του δεύτερου, ενώ φώναξαν ρυθμικά και για τον Γιώργο Μπαντή σε μία δύσκολη επέμβαση του Έλληνα πορτιέρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Προηγούμενο άρθροΟι υπεύθυνοι του ΠΑΣΟΚ στην Πελοπόννησο για τις εκλογές του Μαΐου
Επόμενο άρθροΕκδήλωση τιμής και μνήμης για το θρυλικό «Γέρο» του Μοριά (ph)