Μεγάλη νίκη του Πάνα στο τοπικό ντέρμπι με τον Αρκαδικό

Το απόγευμα του Σαββάτου (12/02) για την 10η αγωνιστική στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης πραγματοποιήθηκε το Τριπολίτικο ντέρμπι της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ μεταξύ του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και του Πάνας. Ύστερα από μια αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση ειδικά στο φινάλε, η ομάδα της Κανδήλας κατάφερε στην παράταση να φτάσει στη νίκη με σκορ 66-71.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ. Αρχικά στην α’ περίοδο ο Αρκαδικός είχε ένα σταθερό αλλά μικρό προβάδισμα και στην β’ περίοδο ο Πάνας ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες και πήρε κεφάλι στο σκορ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο με το σκορ στο 24-33.

Στην επανάληψη ο Πάνας αποδείχθηκε καλύτερο στο παρκέ και με λύσεις στην επίθεση, κατάφερνε να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο ματς, κλείνοντας προηγούμενος με 44-49 το γ’ δεκάλεπτο. Το φινάλε ήταν ανάλογο και οι παίκτες του Βαγγέλη Μάλλιου κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Εκεί ο Αρκαδικός κατάφερε να αντιδράσει με διαδοχικά καλάθια να προηγηθεί με 63-61 αλλά στο φινάλε τελικά το ματς να οδηγηθεί στην παράταση με το σκορ στο 63-63.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Πάνας αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός σε επίθεση και άμυνα και κατάφερε έτσι να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 66-71 που του επιτρέπει να κάνει ένα ακόμη σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16 (Α’), 27-38 (Β’), 44-49 (Γ’), 63-63 (Δ’), 66-71 (Π’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζογόπουλος): Μακρής, Καρβέλας, Γαϊτανάρης, Βερβαινιώτης 11(1), Καραγιάννης 9(1), Χαραλαμπόπουλος, Σωτηρόπουλος 15(2), Αγγελόπουλος 18(2), Ψυχογυιός, Κουτσουμπός 7, Τσαμακλής 6, Κουτσούγερας.
ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Τριντής 10(2), Γιαννούλης, Σταθόπουλος 2, Τραχανάς, Κωνσταντόπουλος 19(4), Σύρπας 16, Τράκας, Λάζαρης 17, Σάββας 5, Σπηλιόπουλος 2.

Προηγούμενο άρθροΤρίπολη | Προγράμματα εκπαίδευσης πολιτών στις πρώτες βοήθειες από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό (video)
Επόμενο άρθροΣημεία δωρεάν ελέγxου Covid-19 από τον ΕΟΔΥ στην Τρίπολη (13/2)